7. července 2007 11:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hypotéky si v bankách berou tisíce seniorů

Příklad pasivního domu u nás. Pasivní dům dokáže využít i velmi malé energetické zisky – tepelnou energii získává i z odpadového tepla elektrospotřebičů nebo z osob v domácnosti. (ATREA) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příklad pasivního domu u nás. Pasivní dům dokáže využít i velmi malé energetické zisky – tepelnou energii získává i z odpadového tepla elektrospotřebičů nebo z osob v domácnosti. (ATREA) | foto: Centrum pasivního domu

PRAHA V českých bankách dnes mohou získat hypotéku i důchodci. Scénář, který byl ještě před několika lety nemyslitelný, je stále běžnější. Loni si podle údajů českých bank vzalo hypoteční úvěry několik tisíc padesátníků a šedesátníků.

Většina z těchto zájemců investuje do postavení nebo rekonstrukce rodinného domu nebo chalupy. Výjimkou ale nejsou ani žadatelé o úvěr na nákup bytu nebo bytového vybavení.

Podle Pavla Kühna z úseku hypotečního bankovnictví České spořitelny jsou hlavním hybatelem nového trendu snížené požadavky na věk žadatele ze strany finančních ústavů. Donedávna většina bank požadovala, aby byla půjčka splacena nejpozději do pětašedesáti let věku žadatele. Dnes už však v řadě případů postačí splatit půjčku do sedmdesáti let věku, nebo i později.

Běžné ale také je, že lidé předdůchodového nebo důchodového věku splácejí úvěr společně se svými potomky nebo jinými dědici. Po padesátiletém člověku, který si chce v bance vzít hypotéku s dobou splatnosti pětadvacet nebo třicet let, bude totiž banka obvykle požadovat, aby měl spoludlužníka. Tomu nesmí být více než pětatřicet let. Banky se tímto způsobem zajišťují, že v případě, že starší člověk v průběhu splácení půjčky onemocní nebo zemře, převezmou úvěr jeho dědicové.

Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ ÚČETNÍ – SVITAVSKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč