7. ledna 2007 12:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hypotéky u bank loni opět lámaly rekordy

Češi si stále častěji půjčují. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi si stále častěji půjčují. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Banky loni v hypotékách zaznamenaly další rekordní rok. Za celý rok 2006 hlásí více než čtyřicetiprocentní nárůst objemu takto půjčených peněz. Lidé si také půjčují v rámci hypotéky více peněz než v minulosti.

Průměrná výše hypotečního úvěrů se například v Hypoteční bance zvýšila na 1,4 milionu korun, v Raiffeisenbank na 1,5 milionu korun. Vyplývá to z informací, které poskytly domácí banky.

I když nejsou k dispozici údaje od všech bank, experti předpokládají, že letos banky pokoří stomiliardovou hranici nově poskytnutých hypoték. Jen dvě největší hypoteční banky, Česká spořitelna a Hypoteční banka, poskytly loni lidem nové hypotéky za více než 62 miliard korun. Velmi vysoký růst objemu, a to o 136 procent, i počtu hypotečních úvěrů, o 131 procent, zaznamenala loni Raiffeisenbank, která půjčila na bydlení přes deset miliard korun.

Za rok 2005 tuzemské banky poskytly hypotéky ve výši 73 miliard korun.

"Výrazný růst trhu podle očekávání zůstal vloni zachován, a to i přes mírné zvýšení úrokových sazeb na trhu obecně," uvedl k výsledkům generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

Velký nárůst bankéři většinou přisuzují rozšiřování produktové nabídky a zjednodušení kroků k získání hypotéky. Hypoteční banka například nabídla čtyřicetiletou splatnost hypotečního úvěru nebo expresní ocenění bytu.

Raiffeisenbank loni nabídla hypotéku s investičním životním pojištěním a Česká spořitelna například Hypotéku na počkání.

"K nárůstu přispívají i nízké úrokové sazby, boom výstavby domů a bytů a nezanedbatelný je rovněž vliv silných ročníků ze druhé poloviny 70. let. Lidé narození v této době nyní zakládají rodiny a mají potřebu řešit své bydlení," uvedl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň s tím, že v Raiffeisenbank je průměrný věk klienta s hypotékou 34 let. Téměř polovina hypoték je přitom využita na nákup nemovitostí a přes 40 procent hypoték na výstavbu.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz