Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hypotéky zažily rekordní rok

dům, byty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy dům, byty | foto: Lidové noviny

PRAHA Vyšší příjmy a nízké úrokové sazby jsou důvodem, proč český hypoteční trh rok od roku roste. „Za rok 2005 předpokládáme meziroční růst objemu nových hypoték okolo třiceti procent,“ sdělil LN Pavel Kühn z České spořitelny.

V roce 2004 přitom banky poskytly úvěry za zhruba 68 miliard korun. Údaje za celý loňský rok má zatím k dispozici pouze Komerční banka, která poskytla zhruba o čtyřicet procent více hypotečních úvěrů než loni a Živnobanka, která zaznamenala více než dvojnásobný počet nových úvěrů. Z odhadů a údajů za prvních jedenáct měsíců roku však vyplývá, že nárůst zaznamenaly všechny banky, které poskytují hypoteční úvěry. Jedničkou na trhu zůstává Česká spořitelna.

Podobný nebo dokonce i o něco málo vyšší nárůst úvěrů bude podle odborníků pokračovat i v příštím roce. „Pro rok 2006 odhadujeme, že trend růstu bude i nadále pokračovat jako v roce 2005. Očekáváme, že dojde k nárůstu o 22 procent vyššímu než v roce 2005,“ uvedla například Romana Kubálková, tisková mluvčí Komerční banky.

Optimismus poněkud zmírňuje ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová. „V příštím roce bude poskytnuto přibližně stejně nebo o něco málo více nových úvěrů než letos,“ myslí si Šichtařová.

Důvodem, proč je v České republice takový zájem o hypotéky, jsou podle Markéty Šichtařové nízké úrokové sazby, rychlý růst ekonomiky a růst reálných mezd. „Podíl hypotečních úvěrů na HDP je ve srovnání s vyspělými zeměmi stále velmi nízký a rychlým tempem se tak dostáváme pouze na úroveň běžnou v zemích EU,“ přidává další důvod PR manažer Živnobanky Ivo Polišenský. Novým faktorem, který bude hnát růst trhu hypoték v roce 2006, je podle hypotečních bank předpokládaná změna DPH stavebních prací ze současných 5 na 19 procent od roku 2008, která může zdražit pořízení nového bydlení až o stovky tisíc korun. Vzhledem k této změně se řada klientů, kteří by za normálních okolností uvažovali o pořízení nové nemovitosti až za několik let, bude rozhodovat velmi rychle.

„Nejistota kolem DPH už letos zvedla zájem developerů o financování nových projektů tak, aby kolaudace mohly proběhnout nejpozději v průběhu roku 2007,“ říká Polišenský. Proti nárůstu objemu úvěrů bude naopak působit zvyšování úrokových sazeb ČNB. Ekonomové předpokládají, že ta se letos zvýší dvakrát, tedy o půl procentního bodu.

„Předpokládáme, že z důvodu vysoké konkurence na trhu hypoték se případný mírný růst sazeb na mezibankovním trhu nepromítne v plné výši do růstu hypotečních sazeb a sazby tak zůstanou velmi příhodné pro financování nemovitostí,“ domnívá se však Romana Kubálková z Komerční banky.

Trh s hypotečními úvěry zažívá vyšší růst než úvěry ze stavebního spoření. Lidé podle Šichtářové využívají při financování bydlení hypotéky více, protože úvěry ze stavebního spoření nedosahují tak vysokých částek jako hypotéky. Úvěr ze stavebního spoření tak podle Šichtařové na pořízení bydlení nestačí, a proto jsou hypotéky populárnější. „Také došlo ke snížení podpory stavebního spoření ze strany státu,“ uzavírá Šichtařová.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?