20. listopadu 2007 11:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hyundai má problém. Musí zbourat haly?

Oficiální zahájení stavby v Nošovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oficiální zahájení stavby v Nošovicích. | foto: AFP

NOŠOVICE Do nečekaných potíží se v Česku dostala firma Hyundai. Ta možná bude muset zbourat tři haly nově stavěné továrny v Nošovicích. Firma je totiž začala stavět v rozporu s projektovou dokumentací, která byla podkladem pro vydání stavebního povolení.

Stavební úřad v Dobré na Frýdecko-Místecku zahájil v pondělí správní řízení, řekl vedoucí stavebního úřadu Václav Kocich. Podle zástupců automobilky je správní řízení důsledkem plánovaných změn při stavbě.

Ohroženy jsou dvě výrobní haly, lisovna se svařovnou a převodovkárna, a Energo centrum. "U výrobních hal změnili počty polí, takže haly jsou například o deset metrů kratší a naopak o deset širší. Při stavbě Energo centra se odchýlili více - původní tvar byl protáhlý obdélník, který ve skutečnosti otočili o 90 stupňů, čímž jeho rozměry značně změnili," upřesnil Kocich. Změny dispozic hal podle Kateřiny Churé z tiskového oddělení Hyundai souvisejí s instalací modernějšího zařízení s menšími nároky na prostor.

"Při polování takových změn již zahájené stavby zákon neumožňuje jinou variantu než zahájit proces řízením o odstranění stavby. V žádném případě nepředpokládáme jakékoliv ohrožení průběhu výstavby podle schváleného harmonogramu," řekla Churá.

Hrozba je spíše teoretická
Na nesrovnalosti při výstavbě nošovické továrny Hyundai upozornila nevládní organizace Ekologický právní servis (EPS). "Hyundai tak nejenže již poněkolikáté ignoruje české zákony a evropskou legislativu, ale navíc porušuje i smluvní závazky, které automobilka dala občanské společnosti a ostatním stranám v rámci takzvané Deklarace porozumění," uvádí se v tiskové zprávě EPS. Hyundai měla problémy s dodržování právních předpisů při stavbě už několikrát. Firma například loni v únoru zahájila v rozporu se stavebním zákonem dešťovou kanalizaci a podle ekologů se pokusila instalovat nevhodnou technologii.

Hrozba zbourání nošovických továrních hal je podle Kocicha spíše teoretická. Podle něj si totiž firma zřejmě stihne obstarat dodatečná povolení a k ní připojit všechny doklady obdobné jako pro stavební povolení. Musí tak učinit do konce roku.

"Předpokládám, že tuto povinnost splní a vyjádření dotčených orgánů budou kladná. Nejsou to zase tak velké odchylky, které by nešly z hlediska hygieny, protipožární ochrany nebo vlivu na životní prostředí dodatečně povolit," dodal Kocich. Podle Churé předloží Hyundai stavebnímu úřadu kompletní dokumentaci změn a žádost o jejich povolení ve čtvrtek.

ČTK