2. května 2008 14:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hyundai musí zaplatit milion pokutu

Oficiální zahájení stavby v Nošovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oficiální zahájení stavby v Nošovicích. | foto: AFP

OSTRAVA Společnost Hyundai neuspěla s odvoláním a musí zaplatit milionovou pokutu za porušení stavebního zákona. Firma, která ještě uvažuje o dovolání, porušila při stavbě továrny zákon již několikrát. Kromě potvrzené sankce v současnosti čelí dalším dvěma milionovým pokutám.

Společnosti Hyundai uložil pokutu stavební úřad v Dobré na Frýdecko-Místecku. Loni na podzim potrestal automobilku za to, že ve své nošovické továrně při stavbě haly Energo centra nedodržela stavební povolení. Hyundai se v půlce ledna proti rozhodnutí o pokutě odvolala, krajský úřad její odvolání ale zamítl jako opožděné, řekla mluvčí hejtmanství Barbara Odstrčilíková. Podle svého mluvčího Hyundai pokutu zaplatí, ale zvažuje možnost dovolání.

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor buduje od loňského března svůj první evropský závod v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Při stavbě za 1,1 miliardy eur (necelých 28 miliard korun) porušila stavební zákon již několikrát. Automobilka v současnosti čelí ještě dvěma pokutám v celkové výši jeden milion korun, čtvrtá, sankce za změny při stavbě infrastruktury jí ještě hrozí. Zatím pokaždé se firma proti pokutě odvolala.

Firma může přijít o další miliony
Rozhodnutí k první pokutě vydal odbor územního plánování, stavebního řádu a památkové péče moravskoslezského krajského úřadu 24. dubna. "Ve věci další sankce, která byla stavebním úřadem Hyundai uložena za její jednání v rozporu se stavebním povolením, zatím není rozhodnuto," dodala Odstrčilíková.

"V tuto chvíli nám nezbývá než pokutu zaplatit," reagoval mluvčí
automobilky Petr Vaněk. Podle něj zákon umožňuje využít takzvaného dovolání jako mimořádného opravného prostředku. "Dovolání je ale zatím skutečně ve fázi zvažování," dodal.

Práce pro 3500 lidí
Vedoucí stavebního úřadu Václav Kocich potvrdil, že čtvrtou sankci
jeho úřad ještě nevyměřil. Odchylky již dříve stavební úřad odhalil také při stavbě hal převodovkárny a lisovny se svařovnou. V šesti objektech pak firma v rozporu se stavebním povolením budovala infrastrukturu, tedy kanalizaci, vodovod, vysoké a nízké napětí, venkovní osvětlení a slaboproud.

Porušení zákona zjistil stavební úřad také při stavbě závodu společnosti Mobis Czech Automotive, která patří do skupiny Hyundai. Dceřiná firma v areálu automobilky staví závod, ve kterém bude pro Hyundai vyrábět podvozky, nápravy a další automobilové komponenty. Nošovická automobilka chce zaměstnat až 3500 lidí a zahájit zkušební provoz v září. Se spuštěním sériové výroby počítá nejpozději na jaře 2009.

Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.