Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hyundai přijel vyjednávat

Vůz Hyundai | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůz Hyundai | foto: Reprofoto

PRAHA Miliardová investice na severu Moravy stále není jistá. Turecký server cihannews.com na svých stránkách sice uvádí, že automobilka Hyundai si už pro výstavbu své továrny na výrobu automobilů definitivně vybrala Česko, tuzemské ministerstvo průmyslu a obchodu to ale odmítá.

„Zatím nemáme žádné informace, že by Korejci udělali nějaké konečné rozhodnutí,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Podle něj ale v tuto chvíli nic nebrání podpisu smlouvy.

Včera přicestovala do Česka delegace právníků a poradců korejské automobilky, aby zde dojednala podrobnosti konečné smlouvy. „Zároveň se ale také chceme dohodnout o investičních pobídkách pro subdodavatele nové továrny,“ uvedl Urban. Ministr také již dříve řekl, že hodlá prosadit, aby většina těchto subdodavatelů byla z České republiky.

O tom, že Korejci budou svou továrnu opravdu stavět v Česku, informoval v sobotu server Novinky. cz s odkazem na internetové stránky www.cihannews.com. Podle tohoto serveru totiž viceprezident firmy Hyundai Dong-Jin Kim zaslal tureckému ministru průmyslu Ali Coskunovi dopis, že automobilka hodlá investovat namísto původně uvažovaného Turecka v České republice. Nikdo z firmy Hyundai ovšem nechtěl zprávu komentovat. Podle mluvčí českého ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinace je „podivné“, že by Korejci své rozhodnutí oznámili dřív Turecku než České republice. „Spíš jim jen poslali dopis, že o Turecku už přestali uvažovat,“ míní Mravinac.

Server cihannews.com také uvádí, že Česku dala Hyundai přednost, protože jim tuzemská vláda nabídla desetileté osvobození od daní. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale zatím tyto údaje o investici Hyundai do Česka nechce komentovat. Podle ministra Urbana se vše rozhodne nejpozději do konce února. První vyrobený automobil by pak měl z továrny vyjet v roce 2008. Pokud Hyundai nakonec opravdu zvolí Českou republiku, bude se nová továrna stavět v průmyslové zóně Nošovice v Moravskoslezském kraji. Korejci plánují do výstavby továrny, která bude vyrábět až 300 tisíc aut ročně, investovat zhruba miliardu eur - tedy 29 miliard korun.

Pro ekonomiku by pak byla tato investice velmi zásadní. „Očekáváme rychlejší růst hrubého domácího produktu až o několik desetin procentního bodu,“ odhaduje hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek. Podle agentury CzechInvest by navíc příchod sedmé nevětší automobilky světa do Česka vytvořil až 13 tisíc nových pracovních míst.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....