Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hyundai v ČR? Rozhodne se za dva týdny

Vůz Hyundai | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůz Hyundai | foto: Reprofoto

OSTRAVA/SOUL Pokud bude Hyundai Motor Company investovat v České republice, postaví hlavní závod v Nošovicích na Frýdecko-Místecku, prohlásil náměstek hejtmana Pavla Drobila Moravskoslezského kraje.

Náměstek Drobil se v jihokorejském Soulu účastnil vyjednávání podmínek investice. Jeho slova tlumočila mluvčí Moravskoslezského kraje.

Definitivní rozhodnutí na konci ledna
Češi Korejcům nabízeli i zóny v Mošnově na Novojičínsku a Holešově na Kroměřížsku. V jedné z nich, nebo v obou by podle Drobila mohly vzniknout subdodavatelské závody.

Drobil z Koreje vzkázal, že se o investici stále jedná. Představitelé automobilky by ještě měli ve druhé polovině ledna přijet do Prahy a dojednat poslední detaily s vládou, ministerstvem průmyslu a obchodu a CzechInvestem. Tato schůzka se podle Drobila uskuteční patrně 23. ledna. "Pak opravdu padne definitivní rozhodnutí," dodal Drobil.

Optimistický hejtman
Podbeskydská obec Nošovice byla podle krajského úřadu favoritem pro umístění korejské investice od konce loňského září, kdy Hyundai oznámil, že zvažuje výstavbu nového evropského závodu v České republice.

"Jsem rád, že jednání dopadla podle mých předpokladů, jsem dnes větší optimista a věřím v to, že si korejská firma skutečně Nošovice vybere," komentoval dnešní ranní sdělení Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský, který v delegaci nebyl.


Hyundai chce do stavby továrny investovat 30 až 40 miliard Kč, podle dnešního sdělení mluvčí krajského úřadu dokonce 45 miliard Kč, a ročně vyrábět asi 300.000 vozidel. Továrna by měla přímo zaměstnat kolem 3000 lidí, v dodavatelských firmách by mohlo podle CzechInvestu vzniknout více než 10.000 nových pracovních míst. V Moravskoslezském kraji je bez práce přes 94.000 lidí.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....