Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Hyundai váhá s výstavbou továrny

Hyundai | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hyundai | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Praha Firma Hyundai měla své rozhodnutí o výstavbě automobilky oznámit do 28. února na autosalónu v Ženevě. Ministr průmyslu Milan Urban dnes oznámil, že definitivní rozhodnutí přesunula automobilka na duben, stále však věří v optimistický výsledek.

Definitivní rozhodnutí jihokorejské automobilky  Hyundai Motor o výstavbě nového závodu za minimálně 24 miliard korun v  severomoravských Nošovicích by mělo padnout až v dubnu. Původní předpoklad, že automobilka své rozhodnutí oznámí do 28. února, vzalo za své. Automobilka neupřesnila z jakého důvodu zveřejnění odložila. Je pravděpodobné, že srovnává naši nabídku s Maďarskou.

"Jsme v cílové rovince, myslím si velmi optimisticky, že duben je skutečně  tím finálním horizontem pro definitivní rozhodnutí," uvedl Urban. V minulých dnech viceprezident Hyundai pro Evropu Gerry Dorizas agentuře  řekl, že výstavba montážního závodu Hyundai v ČR je na dosah.

Podle Urbana ještě existuje jeden věcný a jeden malý rozpor, který bude ale  určitě vyřešen. "Ten věcný nemohu popisovat v detailu, protože jde o peníze  v obou stranách. Když se podaří vyřešit ten věcný, pak ten drobný je v tom,  jak by mohla vypadat ta slavnostní chvíle toho rozhodnutí," dodal. Hyundai o záměru postavit nový montážní závod v ČR informoval loni v září.  Investici tehdy odhadl na miliardu eur (asi 28 miliard Kč) a od roku 2008  by chtěl v továrně vyrábět asi 300.000 vozů ročně. Podle nedávného  vyjádření Urbana by se investice Hyundai měla pohybovat kolem 800 milionů  eur (zhruba 22,4 miliardy korun).

Nový závod by měl stát v průmyslové zóně v Nošovicích na severu Moravy.  Továrna má přímo zaměstnat kolem 3000 lidí, v dodavatelských firmách by pak  mohlo podle odhadu agentury CzechInvest vzniknout více než 10.000  pracovních míst.

Vláda podle Urbana urychlí výstavbu komunikací tak, aby výstavba  automobilky Hyundai nezatěžovala lidi v Česku, ale naopak aby byla přínosem  pro celou dopravní infrastrukturu. "Máme dostatek možností, jak řešit celou  situaci i finančně. Záleží ale i na výkupech pozemků, stavebních povoleních a tak dále," uvedl. Podle něj se v každém případě postaví například obchvat  Frýdku-Místku, což je stavba, kterou frýdecko-místečtí radní neúspěšně  požadovali zařadit do vládního memoranda k automobilce Hyundai.  Premiér Jiří Paroubek uvedl, že investice Hyundai, která může přinést  13.000 přímých a nepřímých míst a může znamenat růst HDP o 2,5 procenta, je věcí, na které vládě záleží.Kia postavila Slovensko před arbitrážní soud

Kia, dceřinná společnost Hyundai, se sejde se Slovenskem u mezinárosního arbitrážníhou soudu. Mluvčí firmy Kia na Slovensku Dušan Dvořák řekl, že sloveská vláda odmítla poskytnout státní pomoc jejich továrnám.

Společnost Kia staví u Žiliny závod v hodnotě jedné miliardy eur (28,6
miliardy Kč) a má s vládou dohodu o státních pobídkách ve výši 9,9 miliardy
Sk (7,6 miliardy Kč). Vláda však odmítla poskytnout další pobídky v hodnotě
660 milionů Sk deseti dodavatelům firmy Kia.

Tato pomoc přitom byla podle automobilky přislíbena při sjednávání  celkových podmínek investice. Ministr hospodářství Jirko Malchárek však  tvrdí, že kabinet ohledně dodavatelů nepodepsal žádnou oficiální dohodu, a  viní svého předchůdce Pavola Ruska, že učinil sliby, které vláda nebyla  připravena splnit. Rusko jakékoliv pochybení odmítá.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!