29. května 2008 17:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

i-legalne.cz nabídne hudbu za paušál

PRAHA Internetový portál s digitální hudbou i-legalne.cz jako první v Česku nabídne zákazníkům neomezené stahování hudby za paušální poplatek. Řekl to dnes manažer portálu Petr Peřina. Bližší podrobnosti zveřejní zástupci i-legalne.cz na páteční tiskové konferenci.

Portál i-legalne.cz nyní nabízí 487.042 skladeb od 42.266 interpretů a kapel. Za rok fungování se na portálu i-legalne.cz, který od listopadu 2006 provozuje společnost DVC International, prodalo asi 225.000 hudebních skladeb.

Provozovatelé portálu původně očekávali, že si lidé budou kupovat více skladeb. Vedení portálu i-legalne.cz již loni na podzim nevyloučilo, že stálí zákazníci by mohli po zaplacení měsíčního paušálu stahovat větší množství hudby.

Uvozovky dolníHudbu přes internet v Česku prodává také například mobilní operátor T-Mobile či portál allmusic.cz, který provozuje společnost Vltava Stores.Uvozovky horní

Hudbu přes internet v Česku prodává také například mobilní operátor T-Mobile či portál allmusic.cz, který provozuje společnost Vltava Stores. Tržby z prodeje digitální hudby se loni v Česku právě díky novým internetovým obchodům nabízejícím legální stahování digitální hudby zvýšily ze 17 milionů korun v roce 2006 na téměř 24 milionů korun.

Ve světě nabízí přístup ke svým písním za předplatné například portál Napster, který prý od rivalů odlišuje největší katalog se šesti miliony skladeb. Napster ale od tohoto měsíce prodává i jednotlivé MP3 nahrávky bez ochrany proti kopírování.

Za měsíční paušál šesti až osmi eur (zhruba 150 až 200 korun) chce letos zpřístupnit své nahrávky druhé největší hudební vydavatelství světa Sony BMG. Podle marketingových průzkumů ve světě by zákazníci o takovou službu měli velký zájem, uvádí Sony BMG.

Český hudební průmysl v loňském roce vykázal pokles. Tržby hudebních vydavatelství za CD, DVD, kazety a videokazety loni klesly o 12,7 procenta na 439,8 milionu korun a vyšší prodej digitální hudby tento výpadek dokázal pokrýt jen částečně.

Za dlouhodobým poklesem tržeb hudebního průmyslu podle odborníků stojí hlavně nelegální stahování hudby, které se rozmáhá kvůli masovému rozšíření přístupu k internetu. Hudební vydavatelství také stále čelí nelegálnímu vypalování a prodeji hudebních nosičů.
ČTK, Lidovky.cz