Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Opice vydělá na burze víc než expert. Zkuste to i vy

Šimpanz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šimpanz | foto: Shutterstock

LONDÝN Náhodné portfolio akcií, které může sestavit i šimpanz, bude mít větší úspěch, než pečlivě vybírané investice zkušených makléřů. Nedávno to potvrdila studie londýnské Cass Business School i experiment americké společnosti Research Affiliates.

Pokud bude opice se zavázanýma očima házet šipky na seznam akcií, vybere úspěšnější portfolio, než kdyby ho sestavoval informovaný analytik. Takovou teorii razil profesor Princetonské univerzity Burton Malkiel. A měl zřejmě pravdu, protože ke stejnému závěru došly jak britské tak americké studie, ale pokus serveru Lidovky.cz.

Výzkumníci podle serveru Financial Times sice nevyužívají opravdové opice, vytvořili však systém založený na náhodném výběru tisíce akcií z nabídky tisícovky největších amerických společností v období let 1968 až 2011. Experiment počítač zopakoval v rámci každého roku desetimilionkrát.

Chytré portfolio

Proti armádě investujících opic stálo profesionální portfolio sestavené podle zavedených pravidel tržní kapitalizace akciových podniků. A výsledek byl překvapivý. Téměř všichni „šimpanzi“ vydělali víc než vyvážené portfolio odborníků.

Sto dolarů zhodnotila polovina virtuálních opic na více než 8 700 dolarů, čtvrtině přinesla investice 9 100 dolarů a desetina z nich dokonce překonala hranici 9 a půl tisíce dolarů (víc jak 190 tisíc korun).

Opičák Joey

Opičák Joey vybírá, do jakých firem investovat.

Také server Lidovky.cz předloni testoval investiční schopnosti opic. Prvního kola čtenářské soutěže Chytré portfolio se totiž účastnil i Joey – makak kápový z Čáslavi. A nevedl si vůbec špatně.

Za sebou nechal nejen zkušeného investora Michala Horáčka, ale také finanční analytiky a poradce a v kategorii speciálních portfoliíí obsadil dokonce druhé místo. Joey neházel šipky na seznam akcií, své investice rozděloval výběrem ping-pongových míčků s názvy tuzemských firem obchodovaných na burze.

CHYTRÉ PORTFOLIO

Oblíbená investiční hra serveru Lidovky.cz probíhá i letos. Vstoupit do soutěže a vytvořit si vlastní portfolio můžete do 8. dubna. Hra končí 10. července. Vyzkoušíte, zda ve vás dříme investiční expert?

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!