4. dubna 2008 9:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

i-tunes ovládl hudební trh v USA

Hudební CD - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hudební CD - ilustrační foto. | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

SAN FRANCISCO  Internetový prodej hudby dosáhl nového milníku. Počítačová společnost Apple ve čtvrtek oznámila, že prodej písní v její internetové prodejně iTunes překonal dosavadní jedničku Wal-Mart Stores. iTunes se tak stala největším maloobchodním prodejcem hudby ve Spojených státech.

Analytici odvětví již dlouho předpovídají, že stahování hudby jednou
nahradí kompaktní disk. Dodávají přitom, že stoupající význam internetu v hudebním průmyslu bude mít vliv i na jiná odvětví. Stejným směrem se rychle ubírají například knihy a video.

"Lidé dlouho mluvili o přechodu na digitální prodej hudby, ale zdá se, že se ten symbolický zlom odehrává právě teď," uvedl reportér hudebního magazínu Rolling Stone Steve Knopper, který pracuje na knize o hudebním průmyslu v digitální éře.

Apple oznámila, že se její údaje opírají o průzkum prodeje za leden a únor, který provedla agentura NPD. Ta v průměru počítá 12 prodaných písní za jeden kompaktní disk.

Konec cédéček?
"Podtrhuje se tím velmi významný trend v odvětví," dodal vice prezident a ředitel průzkumu agentury Jupiter Research Michael Gartenberg. "Není to tak dávno, kdy Apple hrdě oznámila fakt, že se dostala na čtvrtou pozici. A poté vystoupala na třetí a druhou," dodal.

V únoru NPD oznámila, že iTunes loni překonala maloobchodní řetězce Best Buy Co a Target Corp, a že se tak dostala v celoročním prodeji hudby v USA na druhou pozici.

Apple vyrábí hudební přehrávače iPod, počítače Macintosh a mobilní telefony iPhone. Hudební prodejnu iTunes otevřela před pěti lety a od té doby přilákala 50 milionů zákazníků, kteří si u ní dohromady koupili čtyři miliardy písní, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz