Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ideální odbytiště pro padělky? Šmelina kvete na internetu

Ekonomika

  11:00
PRAHA - Prodejci padělků našli novou cestu k zákazníkovi - bezpečnější a bez rizika. Na první pohled luxusní parfémy, drahé kabelky, hodinky i značkové oblečení se dají sehnat na internetu za zlomek ceny, kterou požadují originální prodejny. Kupující se mohou zaradovat z výhodného obchodu a příliš neřeší, že doma mají sbírku padělků. Česká obchodní inspekce navíc přiznává, že v odhalování podvodníků na internetu má svázané ruce.

Některé padělky byly skoro nerozeznatelné od originálu. foto: JIří Meixner, MAFRA

Dalo by se to označit jako podvod na druhou. V některé z asijských tržnic nakoupí za pár korun padělané zboží nebo si je nechají rovnou poslat ze zahraničí. Poté je nafotí a na internetových bazarech nebo aukčních webech vystaví. Padělky poté putují přes poštu ke kupujícím.

ČTĚTE TAKÉ

Pokud si kupující nestěžuje, odhaluje se obchod s padělky těžko. "Je vždy rozdíl mezi tím, jestli zboží prodávám jako soukromá osoba, a nabízím jednotlivé kusy nebo jsem registrovaný prodávající (podnikatel), který prodává za účelem zisku – ten musí dodržovat všechny zákony," říká tisková mluvčí České obchodní inspekce Jana Jelínková. Fyzická osoba například nemá 14 dní na odstoupení od smlouvy.

Lacoste i Hugo Boss za tři stovky

Pánský opasek Lacoste za 329 korun by zákazníci v obchodě s originálním zbožím hledali marně a za krokodýlí značku by zaplatili i násobně více. Na první pohled je jisté, že se jedná o padělek, navíc nepříliš podařený. Podobný pásek Lacoste totiž v kolekci vůbec nemá. Uživatelům aukčního serveru mohlo být také podezřelé, že prodejce, který se označuje jako And1237, před několika měsíci předtím nabízel totožný opasek, jen na něm bylo napsáno Hugo Boss. And1237 z Liberce takto prodal zákazníkům aukčního portálu Aukro.cz několik desítek kusů. Jeho konkurent 111karel ze stejného města nabízel zákazníkům ještě variantu luxusní značky Armani - o dvacet korun dražší.

Pánský opasek Hugo Boss - padělek.
Pánský opasek Lacoste - padělek.

Za ideální prostředí pro obchodování s padělky považuje web i Česká obchodní inspekce, která přiznává, že bojovat s podvodníky je na anonymním poli internetu složité. Výrobky luxusních značek prodejci nabízejí hluboko pod cenou a u zákazníků navíc paradoxně sklízejí úspěch. Svědčí o tom mnoho doporučení od kupujících na aukčním portálu Aukro.cz. "Obchod proběhl v pořádku, doporučuji," píše se v devadesáti procentech komentářů.

Aukro odpovědnost nenese

Zmíněnému libereckému prodejci padělaných pásků podle inspekce hrozí pokuta až 5 milionů korun za klamavou obchodní praktiku. "Muselo by mu však být prokázáno, že padělky prodával za účelem zisku," doplňuje Jelínková a zároveň varuje, že postih se vztahuje i na toho, kdo padělek, byď v dobré víře, koupí. Obtížné situace navíc nastávají pokud je prodávající anonymní a nelze ani přes zprostředkovatelský server zjistit totožnost prodávajícího. V takových případech podvodník vyvázne bez postihu.

Za nový originální pásek od značky Lacoste by zákazník zaplatil násobně více.

Obchodní portál Aukro.cz o padělcích v nabídkách prodejců ví a snaží se je eliminovat. "Měsíčně omezíme prodej přibližně 30 takových prodejců," přiznává jeho ředitel Milan Kučera. Účty nepoctivých uživatelů Aukro.cz odstavuje. Problémem je však to, že Aukro reaguje na podněty nespokojených zákazníků, takže prodejce plagiátů může na portálu působit relativně dlouhou dobu.

Hlášení na e-shopy se ČOI množí

Česká obchodní inspekce dostává více hlášení i na e-shopy či slevové portály, kde má zákazník minimální možnost si ověřit, zda se skutečně jedná o zboží odpovídající kvality. „V posledních 3 letech značně narostl počet malých zásilek dovážených poštou či kurýry. Je to způsobeno narůstajícím nákupem zboží přes internet, kdy zákazníky láká především nízká cena zboží. Pravděpodobnost, že se může jednat o padělky, je značně vysoká,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. 

"Pokud máme podezření, že původ zboží není jasný, ihned to řešíme a kontaktujeme  zástupce značek," říká Kučera. Aukro.cz právě kvůli padělkům navázalo užší spolupráci se zástupci majitelů práv k ochranným známkám. V seznamu značek však například Armani, Hugo Boss nebo Lacoste chybí. "Primárně by mělo být ale odpovědností vlastníků práv chránit své zájmy a informovat nás o takovém možném porušení," myslí si Kučera.

Aukro však odpovědnost za problémy uživatelů, které mohou nastat při nedodržení smluvních závazků, nenese. "Jako kupující vstupuji vždy do vztahu s prodávajícím, obchodní portál Aukro působí jako prostředník," doplňuje mluvčí obchodní inspekce. 

Nejčastěji padělané značky.

Ze statistiky ČOI vyplývá, že z celkem 1946 loňských kontrol nabízela padělané zboží téměř třetina prodejců. Inspektoři vypsali 1111 pokut v hodnotě téměř 10 milionů korun a zabavili na 25 tisíc kusů imitací. Škoda byla vyčíslena na více než 44 milionů korun.

Autor: