9. ledna 2008 10:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inflace ekonomy ohromila

Potraviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny | foto: Reprofoto

PRAHA Inflace odborníky přakvapila. Růst spotřebitelských cen se na konci loňského roku zvýšil meziročně na 5,4 procenta z pěti procent v listopadu, což je nejvyšší růst za posledních šest let. Za tímto vývojem jsou především dražší potraviny.

Podle analytiků bude muset ČNB kvůli vývoji vývoji cen na počátku února opět zvýšit úrokové sazby. V lednu totiž podle ekonomů stoupne inflace až nad šest procent. "Předpokládáme, že dnešní data překvapila celý finanční trh včetně bankovní rady ČNB. Ta se začne bát rostoucích inflačních očekávání," uvedla například analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Inflace se v prosinci pohybovala již druhý měsíc nad horní hranou tolerančního pásma, které si kolem svého tříprocentního cíle stanovila ČNB. "Zatímco se čekalo, že si inflace odpočine a nabere síly k mohutné zteči v lednu, ve skutečnosti ve svém tažení vzhůru nepolevila a i v prosinci přidala pár desetin," komentoval výsledky hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Také on soudí, že ČNB již na začátku února přitáhne opratě měnové politiky a zdraží úvěry.

Za meziročním růstem cen v prosinci stojí vedle potravin i alkoholické nápoje, doprava, stravování a ubytování. Levnější v meziročním srovnání byly v prosinci ceny spotřebičů do domácnosti, aut, fotoaparátů. Z potravin byly levnější brambory, vepřové maso a cukr.

Lednová inflace podle analytika ČSOB Petra Dufka nejspíše vystoupá dokonce až k sedmi procentům, a to v důsledku vysokého růstu regulovaných cen spojených s bydlením, zvýšení dolní sazby DPH a zavedení poplatků ve zdravotnictví. "Přestože se během roku bude růst cen postupně zmírňovat, dosáhne letošní průměrná inflace v porovnání s loňskými 2,8 procenta přibližně dvojnásobné hodnoty," odhadl vývoj za celý letošní rok analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Na zprávu statistiků reagovala česká měna, která odpoledne posílila a po 16:00
lehce vylepšila své historické maximum proti euru na 25,93 Kč/EUR. Vůči dolaru stála koruna na 17,68 Kč/USD, což bylo také blízko rekordu. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. "Kurz domácí měny dnes hned v úvodu pronikl pod 26,00 Kč/EUR, kde se držel celý den. Hlavním impulzem pro posílení koruny byla právě inflace," popsal
obchodování analytik Patrie Tomáš Vlk.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.