Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inflace i nezaměstnanost klesají

Inflace i nezaměstnanost v Česku klesají | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inflace i nezaměstnanost v Česku klesají | foto: Reprofoto

PRAHA Od statistiků a z úřadů práce včera přišly pozitivní zprávy. Češi v listopadu za zboží a služby utratili o něco méně než předchozí měsíc. Inflace se proti říjnu snížila o 0,3 procenta.

Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku jsou ceny vyšší o 2,4 procenta. O něco se zkrátily i fronty na úřadech práce a ubylo nezaměstnaných.

Důvodem poklesu inflace jsou především levnější pohonné hmoty. "Krom toho došlo k velkému propadu u cen rekreací. A zatím nebyly patrné známky promítání vyšších cen energií a surovin do finálních cen spotřebního zboží," soudí ekonom HVB Pavel Sobíšek.

Zlevnily lázeňské pobyty, elektronika a další vybavení domácností. Naopak nahoru inflaci táhne zdražování plynu, benzinu a telekomunikačních služeb.

"V souladu s očekáváním mírně zdražily potraviny vlivem vyšších cen ovoce a nealkoholických nápojů či nové zimní kolekce oděvů a obuvi," dodává analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Zpomalení růstu cenové hladiny by pro centrální banku nemělo znamenat riziko, a tudíž by nemělo dojít ke zvyšování úrokových sazeb, shodují se experti. Odhadují, že průměrný meziroční růst cen v prvním kvartále nového roku by se mohl pohybovat okolo tří procent. "Inflace bude stále pod kontrolou," říká ekonom Volksbank Vladimír Pikora.

Druhou dobrou zprávu odeslalo ministerstvo práce. V listopadu ubylo ve srovnání s říjnem přes tisíc nezaměstnaných, proti loňsku téměř sedmadvacet tisíc. Míra nezaměstnanosti klesla na 8,4 procenta.

Experti soudí, že menší nezaměstnaností stojí vysoký hospodářský růst domácí ekonomiky, která vytváří nová pracovní místa. Přesto nejsou odborníci s vývojem na trhu práce spokojeni. "Z letošních čísel lze dovodit, že ekonomika potřebuje vyšší než čtyřprocentní růst, aby nezaměstnanost vůbec začala klesat. S takovým růstem lze ale těžko dlouhodobě počítat," vysvětluje Sobíšek.

Podle něj je motivace k hledání práce slabá a plánované zvýšení životního minima, od nějž se odvíjí výše sociálních dávek, k jejímu posílení nepřispěje.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...