10. března 2008 10:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inflace je na vrcholu

PRAHA Inflace i nadále vyprazdňuje peněženky Čechů jako na začátku roku. Spotřebitelské ceny v únoru stouply o 7,5 procenta, tedy stejně jako o měsíc dříve, informoval Český statistický úřad. Naopak ubylo lidí, kteří neměli práci.

Ve srovnání s lednem cenová hladina vzrostla o 0,3 procenta. Meziroční inflace zrychlila hlavně u bydlení, dopravy, stravování a ubytování. Naopak u potravin a alkoholických i nealkoholických nápojů či tabáku byl meziroční růst nižší.

Ekonomové podobný vývoj očekávali. "Podle našeho názoru jde o vrchol cenového růstu a nyní nás čeká krátkodobý pobyt v blízkosti této úrovně a následně propad pod sedmičkovou úroveň," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Velkou otázkou zůstává podle něj letošní zdražení cigaret, které mohou i nemusí ještě v letošním roce zdražit.

Ve srovnání s únorem 2007 zaznamenaly vysoký nárůst například ceny chleba, které vzrostly o 33,3 procenta. Téměř třetinové meziroční zdražení nastalo u regulovaného nájemného. Ceny zemního plynu se zvýšily o 16,5 procenta, elektřiny o 9,5 procenta, tepla a teplé vody o 11,0 procenta. V dopravě se zvedly ceny pohonných hmot o 15,9 procenta a ceny dopravních služeb o 9,8 procenta.

Nižší než loni byly ceny oděvů, přístrojů a spotřebičů pro domácnost či automobilů. Levnější byly také audiovizuální a fotografická zařízení a zařízení pro zpracování dat.

Mírná zima pomohla zaměstnanosti
Narozdíl od inflace ale klesla v únoru na 5,9 procenta z 6,1 procenta na konci ledna nezaměstnanost. Podle ministerstva práce a sociálních věcí počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se snížil na 330.641 osob. Loni v únoru míra nezaměstnanosti činila 7,7 procenta.

"Po rekordně mírném přírůstku nezaměstnanosti v lednu přinesl únor rekordně vysoký pokles v počtu nezaměstnaných," řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. K únorovému poklesu nezaměstnanosti podle něj nepochybně přispěla mírná zima a brzké zahájení sezonních prací. "Druhým pádným důvodem je ovšem pokračující růst ekonomiky, generující nová pracovní místa," dodal ekonom.

"Ve srovnání se stejným obdobím roku 2007 je počet dosažitelných uchazečů nižší o 92.303 osob," uvedlo ministerstvo. Meziročně poklesl počet uchazečů o zaměstnání o 99.104 osob, což je vůbec největší meziroční pokles v tomto měsíci. Počet volných pracovních míst, které k 29. únoru evidovaly úřady práce, se zvýšil o 4407 míst na 150.328, což je nejvíce za celou dobu sledování.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!