8. dubna 2008 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inflace klesá. Ale nepatrně

Náklady na bydlení se v Česku opět zvýšily | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náklady na bydlení se v Česku opět zvýšily | foto: Optimi

PRAHA Vysoký růst spotřebitelských cen ani nadále v Česku příliš neklesá. Inflace v březnu zpomalila pouze na 7,1 procenta ze 7,5 procenta v předcházejících dvou měsících, tvrdí Český statistický úřad.

Meziroční inflace zpomalila hlavně kvůli alkoholickým nápojům a tabáku, mírné zpomalení cenového růstu nastalo i u některých potravin a dopravy. Naopak náklady na bydlení se zvýšily. 

"S příchodem jara začala roztávat inflace. Vliv daňové reformy a deregulace nájemného odezněl, otěže převzalo snížení cen rekreace na konci zimní turistické sezóny. K poklesu inflace přispěly klesající ceny potravin," řekl analytik Patria Finance David Marek.

"Na zpomalení inflace se podepsaly především sezonní faktory umocněné silnou konkurencí mezi supermarkety, ale také mezi výrobci tabáku," doplnila analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Ve srovnání s březnem 2007 se snížil růst cen tabákových výrobků. Z potravin zmírnil růst cen zejména u ovoce a u mouky. Ceny pohonných hmot naopak zaznamenaly nárůst o 12,7 procenta proti únorovým 15,9 procenta.

Nezaměstnanost je opět nižší
Zrychlení cenového růstu zaznamenali statistici u  bydlení. Celkové čisté nájemné meziročně vzrostlo o 18,1 procenta, z toho regulované o 29,8 procenta a tržní o 1,5 procenta. Zvýšily se i ceny zemního plynu, elektřiny, tepla a teplé vody, vodné a stočné.

Narozdíl od inflace klesala nezaměstnanost. Její míra se v březnu snížila na 5,6 procenta z únorových 5,9 procenta, oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Míra evidované nezaměstnanosti v březnu 2008

Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se snížil na 312.009 osob. Ekonomové pokles nezaměstnanosti díky zahájení sezonních prací očekávali. Loni v březnu míra nezaměstnanosti byla 7,3 procenta.

Lidovky.cz