Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inflace klesla pod 2 procenta

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Zatímco inflace by měla kvůli zhoršující se ekonomické situaci v lednu poprvé po dvou letech klesnout pod dvě procenta, nezaměstnanost naopak stoupla k 6,5 procenta. Alespoň tak to odhadují analytici. Nebýt lednového zvýšení regulovaných cen, které souvisí s bydlením, inflace by se pohybovala blízko nuly, upozorňují ekonomové.

Údaje o lednové inflaci zveřejní Český statistický úřad a údaje o nezaměstnanosti ministerstvo práce a sociálních věcí v pondělí. V prosinci byla meziroční inflace 3,6 procenta a nezaměstnanost šest procent.

"Inflace by mela po dvou letech klesnout pod dvě procenta. Statistiky přestane ovlivňovat efekt vládního batohu, tedy poplatky a daně. Naopak pokračoval propad cen pohonných hmot a příznivě se vyvíjely i ceny potravin," uvedl hlavní ekonom Atlantik FT Petr Sklenář. Nebýt vyšších nákladů na bydlení, ceny by podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské meziměsíčně poklesly a meziroční inflace by se dostala do blízkosti nuly.

Hlavní ekonom Patria Finance David Marek upozornil, že daňová reforma loni v lednu přispěla k inflaci 1,2 procentního bodu. "Inflaci tlumí také recese, která již vkročila do české ekonomiky," dodal.

"Rychlé zpomalování inflace a raketový sestup ekonomiky je také důvod, proč očekáváme snížení sazeb o půl procentního bodu na nastávajícím zasedání bankovní rady," uvedla Horská. Podle Marka by pak mohla základní úroková sazba během roku klesnout až na jedno procento, což by bylo historické minimum.

Ceny potravin, ropy, ale i ekonomický vývoj potáhnou podle hlavního analytika Generali PPF Asset Management Radomíra Jáče inflaci dolů i v dalších měsících roku. "V letních měsících by se pak meziroční inflace měla pohybovat výrazně pod úrovní půl procenta. Jakkoliv protiinflační vliv cen potravin a ropy v posledních měsících letošního roku odeznění a inflace tak vzroste, tak by se přesto měla držet pod úrovní dvou procent," odhadl Jáč.

V případě trhu práce byl leden podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška zřejmě nejdramatičtějším měsícem vůbec. "Počet nezaměstnaných stoupl proti prosinci odhadem o 35.000 a míra nezaměstnanosti dosáhla 6,6 procenta.

Lednem ovšem špatné zprávy pro trh práce neskoční," dodal.

Podle Jáče je patrné, že trh práce reaguje na ochlazení růstu české ekonomiky. "Co se týče vývoje nezaměstnanosti v nejbližších měsících, tak samotný počátek roku obvykle je spojen se sezonním nárůstem nezaměstnanosti a letos bude tyto efekty dále posíleny načasování průběhu hospodářské krize," upozornil.

I podle Marka trh práce stále silněji pociťuje zhoršování ekonomické situace. "Firmy přichází valem o zakázky a jsou nuceny šetřit. V řadě případů přichází na řadu šetření mzdových nákladů a propouštění," uvedl.

Koncem letošního roku se podle něj bude míra nezaměstnanosti pohybovat na úrovni 7,5 procent. Podle analytika ČSOB Petra Dufka může na trhu práce dojít k obratu nejdříve až ve druhé polovině roku 2010.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....