4. srpna 2008 11:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inflace kosí výnosy z vkladů

peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Prázdný list. Asi tak vypadá v současné době seznam „bezpečných“ investičních možností, které letos lidem v Česku přinesou reálný zisk. Termínované vklady budou ztrácet kvůli vysoké inflaci, podílové fondy pak prodělávají kvůli přetrvávajícímu pesimismu na kapitálových trzích. Ještě vloni šlo přitom vydělat i na běžném termínovaném účtu.

Investice kazí vysoká inflace. Poslední zveřejněná hodnota (červnová) její míry činí 6,7 procenta. O mnoho menší se neočekává ani celoroční průměr. „Letos očekáváme průměrnou meziroční inflaci mezi šesti a sedmi procenty,“ uvedl Michal Brožka, analytik z Raiffeisenbank. Jeho odhad sdílí i většina kolegů. Za loňský rok přitom průměrná meziroční míra inflace dosáhla jen 2,8 procenta.

Ty investice, které za letošní rok svým výnosem nepřekročí inflaci, přinesou svým majitelům reálnou ztrátu.  A to se bude bohužel týkat všech bankovních vkladů, ale i například mnoha podílových fondů. Podílové fondy už samy o sobě jsou letos silně ztrátové. Nejvíce prodělávají akciové a smíšené podílové fondy (ztráty od počátku roku i přes dvacet procent). I proto také majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, v prvním pololetí klesl o 19 miliard korun a dosáhl 296 miliard korun.

Banky se snaží lákat klienty
Lidé, kteří raději vsadí na bankovní vklady, získají v ideálním případě před zdaněním nejvýše 3,5 procenta. To znamená reálnou ztrátu okolo tří procent. Je to ale lepší než nechat peníze na běžném účtu, který je obvykle úročen jen desetinami procenta.

Bankovní domy se snaží klienty nalákat na lépe úročené termínované a spořící účty. Nejnovějším příkladem je garantovaný vklad u Komerční banky. „Vklad trvá po dobu jednoho roku, minimálně je třeba uložit pět tisíc korun. V takovém případě získá klient garanci úrokové sazby ve výši tří procent. U vyšších částek garantovaná sazba dosahuje až 3,5 procenta,“ upřesnila Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky.

Na bankovním trhu lze získat i vyšší úroky. Ale jedná se o vyhlašované sazby (například ING konto či spořící účet eMax u mBank), které může banka kdykoliv změnit. Jinde zase klienti musí uložit vyšší částky (statisíce korun). A to odborníci už vůbec nedoporučují.