8. března 2007 11:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inflace roste. Může za to dražší tabák a alkohol

Víno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

PRAHA Zdražení cigaret a alkoholu může za únorový růst inflace. Spotřebitelské ceny se oproti lednu zvýšily o 0,3 procenta. I přes zvýšení cen se inflace drží hluboko pod tříprocentním limitem, jež by ČNB přiměl ke zvýšení úrokových sazeb.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v únoru zrychlilo na 1,5 procenta z lednových 1,3 procenta. Oznámil to Český statistický úřad.

Meziroční inflaci ovlivnilo zrychlení tempa růstu cen alkoholických nápojů a tabáku, kde ceny tabákových výrobků vzrostly o šest procent proti lednovým 3,1 procenta. Tempo růstu zrychlilo i v oddíle pošty a telekomunikace, a to kvůli meziměsíčnímu snížení cen veřejných telekomunikačních služeb v únoru 2006.

Podle analytiků bude růst spotřebitelských cen nadále pokračovat. Do inflace by se mělo totiž ještě promítnout další zvyšování spotřebních daní u cigaret a ceny by měla rovněž zvyšovat pokračující deregulace nájemného.

Stav nezneklidňuje bankéře
Inflace ovšem podle ekonomů stále nepředstavuje nebezpečí a drží se hluboko pod tříprocentním inflačním cílem ČNB. Centrální banka tak v nejbližší době nebude muset zvyšovat úrokové sazby.

"Číslo by nemělo probudit ani holubice ani jestřáby v bankovní radě a potvrzujeme první zvýšení o čtvrt procentního bodu v červenci," uvedl analytik České spořitelny David Navrátil.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz