12. května 2008 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inflace slábne, ale pomalu

Za vysokou inflaci mohou i ceny potravin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za vysokou inflaci mohou i ceny potravin. | foto: Reprofoto

PRAHA Vládou slibované razantní zmírnění inflace se stále nekoná. Růst spotřebitelských cen v dubnu meziročně zpomalil na 6,8 procenta ze 7,1 procenta v březnu. Pro ekonomy je to zklamání.

Inflace v dubnu podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka zklamala, trh totiž čekal rychlejší pokles. "Na vině je především zdražení zemního plynu a znovuobjevená inflace v cenách potravin. Ceny zemědělské produkce se opět dostávají do centra pozornosti nejen ve světě, ale i v ČR. Totéž platí pro ropu a pohonné hmoty," uvedl ekonom.

Uvozovky dolníNa vině je především zdražení zemního plynu a znovuobjevená inflace v cenách potravin. Ceny zemědělské produkce se opět dostávají do centra pozornosti nejen ve světě, ale i v ČR. Totéž platí pro ropu a pohonné hmotyUvozovky horní

Z pohledu měnové politiky se vrací obavy o dopady těchto cenových šoků a je tak podle Marka možné, že tento strach zvýší na příštím jednání ČNB počet hlasů pro vyšší sazby.

Zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen nastalo hlavně u potravin, nealkoholických i alkoholických nápojů, tabáku, dopravy a v oblasti zdraví. Naopak u bydlení se cenový růst meziročně zrychlil vlivem cen zemního plynu, které byly vyšší o 18,4 procenta.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v dubnu 4,7 procenta, což je o 0,4 procentního bodu více než v březnu.

Lidí bez práce zase ubylo
V dubnu také klesala míra nezaměstnanosti na 5,2 procenta z březnových 5,6 procenta, informovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se snížil na 292.465 osob.

Ekonomové pokles nezaměstnanosti k pětiprocentní hranici očekávali. Loni v dubnu míra nezaměstnanosti činila 6,8 procenta. "Počet lidí bez práce klesl na nové devítileté minimum," řekl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Příčiny klesající nezaměstnanosti zůstávají stejné jako v předchozích měsících, tedy solidní růst ekonomiky a průběh jarních sezónních prací. Za zmínku ale nicméně podle něj stojí zjištění, že úbytek počtu nezaměstnaných byl během letošního dubna o více než 7000 osob mírnější než ve stejném období loni.

Lidovky.cz