19. srpna 2008 10:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inflace v Zimbabwe? Přes 11 milionů procent

HARARE Inflace v africkém státě Zimbabwe zaznamenala další světový rekord. V červnu se podle údajů místního statistického úřadu meziroční inflace vyšplhala na 11,27 milionu procent z květnové úrovně 2,2 milionu procent. Znamená to, že ceny v zemi se za poslední rok zvýšily na více než stotisícinásobek.

Meziměsíční tempo růstu cen se zrychlilo na 839,3 procenta ze 433,45 procenta v květnu. Ceny se tak za jediný měsíc zvýšily téměř na desetinásobek.

Údaje o inflaci ukazují, že ekonomický chaos v Zimbabwe se prohlubuje. V někdejší obilnici Afriky se stupňuje nedostatek potravin a paliv, a to v situaci, kdy soupeřící politické strany nejsou po zmanipulovaných volbách schopny uzavřít dohodu o sdílení moci.

Ekonomové se ovšem domnívají, že skutečná inflace v zemi je ještě vyšší. "Naše čísla o inflaci jsou podstatně vyšší, i tak to ale svědčí o tom, že produktivní základna ekonomiky se scvrkla," řekl ekonom jedné domácí banky, který si nepřál být jmenován.

Hyperinflace vzniká, když vláda tiskne stále větší množství peněz, které neodpovídá výkonu ekonomiky. Zimbabwe se již řadu let zmítá v ekonomické krizi, za niž je podle pozorovatelů zodpovědná politika autoritářského prezidenta Roberta Mugabeho, především jeho program vyvlastňování bílých farmářů.

Kritici také obviňují Mugabeho z vyvolání hyperinflace tištěním peněz v zájmu svého znovuzvolení. Zimbabwe trpí asi 80procentní nezaměstnaností a velká část lidí přežívá jen díky výměnnému obchodu.

Nejvyšší inflace ve světové historii donutila Zimbabwe tento měsíc uskutečnit měnovou reformu, spočívající ve škrtnutí deseti nul z nominální hodnoty zimbabwského dolaru. Deset miliard  zimbabwských dolarů se tak od 1. srpna změnilo na jeden dolar, což podle pozorovatelů dál prohloubilo chaos v zemi.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!