8. června 2007 11:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inflace zmírnila na 2,4 procenta

Proti předchozímu měsíci zdražilo bydlení, voda a energie. Připlatit si také musíme za tabák a alkohol. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proti předchozímu měsíci zdražilo bydlení, voda a energie. Připlatit si také musíme za tabák a alkohol. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Tempo cenového růstu zpomalilo. Z 2,5 procenta v dubnu se snížilo na 2,4 procenta. Proti předchozímu měsíci nejvíce zdražilo bydlení, voda a energie. Připlatit si také musíme za tabák a alkohol. Oznámil to dnes Český statistický úřad.

Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,4 procenta. Ekonomové podobný vývoj očekávali.

Meziroční růst spotřebitelských cen nejvíce ovlivnily vedle alkoholu a tabáku také bydlení (růst o 7,9 procenta), voda, energie a tuhá paliva (růst o 16,8 procenta). Čisté nájemné vzrostlo v bytech s regulovaným nájemným o 11,4 procenta a v bytech s tržním nájemným o 1,2 procenta.

"Mírné zvolnění meziročního růstu cen v květnu vnímáme jako dočasné přerušení růstového trendu, který započal v únoru. Inflace má v dalších měsících našlápnuto opět zrychlovat," komentoval výsledek analytik Živnostenské banky Patrik Rožumberský. Je podle něj nepochybné, že nadále porostou ceny cigaret a benzínů, od července má také mírně podražit plyn. Do budoucna je také nutné počítat s opětovným růstem cen potravin, dodal.

Díky levnějším pohonným hmotám zlevnila doprava
Na meziroční snížení cenové hladiny působil pokles cen v dopravě, kde ceny pohonných hmot přes jejich meziměsíční růst zůstaly o 2,9 procenta nižší než loni. Snížily se i ceny osobních dopravních prostředků, a to o 2,3 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz