Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inflaci hnaly vzhůru ceny plynu

PRAHA Češi čelili v říjnu zatím nejvyšší letošní inflaci. Ta výrazně vzrostla na 2,6 procenta ze zářijových 2,2 procenta. Na růstu se nejvíce podílely ceny zemního plynu, které stouply o 21,3 procenta. Zvýšily se také koncesionářské televizní a rozhlasové poplatky, informoval Český statistický úřad.

Cenový vývoj byl podle centrální banky ovlivněn především regulovanými cenami, zdražení ostatních položek spotřebitelského koše zůstává umírněné. "Ačkoli říjnová prognóza ČNB tento růst očekávala, lišila se mírně v odhadované struktuře tohoto růstu. Směrem k vyšší inflaci překvapil vyšší růst regulovaných cen, který v říjnu dosáhl meziměsíčně 3,7 procenta," uvedla banka.

Říjnová inflace však citelně překonala očekávání trhu. Česká národní banka by tak mohla podle oslovených ekonomů v lednu příštího roku opět zvýšit úrokové sazby. Experti očekávají, že růst cen překročí ještě do konce letošního roku tříprocentní hranici.

"I v dalších měsících lze očekávat vzlínání inflace, a to možná až k blízkosti čtyř procent v úvodu příštího roku," řekl David Marek ze společnosti Patria Finance. Upozornil, že riziko přenosu dočasně vyšší inflace do inflačních a mzdových očekávání a rychlý růst ekonomiky by měly přinést další zvýšení úrokových sazeb v lednu příštího roku.

Podle Radomíra Jáče ze společnosti PPF Asset Management však může politika centrální banky jen těžko bojovat s růstem regulovaných cen. Zkrotit dopad cenových deregulací a cen potravin na inflaci skrze pohyb úroků totiž nelze.

Dominantní 54procentní podíl na meziročním růstu spotřebitelských cen měly ceny vody, energií a paliv. Druhý největší podíl na růstu cenové hladiny měly nadále ceny dopravy, tento podíl se však snížil o deset procentních bodů na 23 procent. Naopak na snížení cenové hladiny působily ceny odívání a obuvi, bytového zařízení a vybavení domácnosti.

Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply o 0,9 procenta, což je nejvyšší přírůstek od ledna 2004. Nárůst způsobilo hlavně zvýšení administrativně ovlivňovaných cen o 3,1 procenta, zatímco tržní ceny zůstaly jako celek stabilní. Meziměsíční pokles cen nastal pouze v oddílech zdraví a doprava. Klesly totiž sezonní ceny lázeňských pobytů a ceny pohonných hmot se po výrazném zářijovém růstu v říjnu snížily o dvě procenta. měrná meziroční míra inflace za posledních 12 měsíců činila v říjnu dvě procenta. Zůstala tak na stejné úrovni jako v září.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek pražské letiště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek pražské letiště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek pražské letiště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?
Víte, jak neplýtvat potravinami a uchovat je co nejdéle čerstvé a plné vitamínů?

Téměř v každé domácnosti se někdy zbytečně vyhazují potraviny, nejčastěji ovoce a zelenina. Přitom moderní vychytávky nám pomohou s lepším uchováváním a prodloužením trvanlivosti. Jaké to jsou?