Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

ING couvá z druhého pilíře penzí, bojí se o dobré jméno

Penzista (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penzista (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Šestý největší penzijní fond v Česku ING se rozhodl, že se nezapojí do druhého pilíře reformovaného penzijního systému. Důvodem je prý to, že se nepodařilo získat pro tuto zásadní změnu širší společenský a politický konsensus.

Politická nejistota spolu se zhoršující se perspektivou veřejných financí podle předsedy představenstva společnosti Jiřího Rusnoka významně zvýšila rizikovost této investice pro ING jako investora i pro její klienty.

SPECIÁL O PENZIJNÍ REFORMĚ

„Pokud bychom se zapojili do druhého pilíře, vystavili bychom se příliš velkému riziku v podobě ztráty důvěry klientů, poškození investice akcionáře a dobrého jména ING, a takové riziko nejsme schopni ani ochotni podstoupit,“ uvedl Rusnok, který je zároveň prezidentem Asociace penzijní fondů.

INF PF

Na trhu penzijního připojištění působí ING Penzijní fond od roku 1995. Spravuje peníze zhruba 390 000 klientů.

Je členem finanční skupiny ING Group, která je z hlediska tržní kapitalizace jednou z největších finančních skupin v Evropě.

Koncem září přitom ING získala na poskytování druhého pilíře licenci od ČNB a spuštění služeb původně plánovala společnost spustit už začátkem nového roku. Doplňkový třetí pilíř fond svým klientům nabízet bude.

Licenci vedle ING dostaly také penzijní fondy České spořitelny, ČSOB, České pojišťovny, Komerční banky, Aegon, Generali, Allianz a Raiffeisenbank.

Podle ředitele Penzijního fondu České pojišťovny Tomáše Matouška není ustoupení ING z druhého pilíře zásadní problém či významný signál. Jde podle něj o interní rozhodnutí ING, které může souviset s tím, že firma je v ČR velmi malá.

Ta je mezi nimi jediná, která zatím neposkytovala penzijní připojištění. Není ale jisté, zda se všechny do druhého pilíře zapojí.

Česká pojišťovna: Šárvátky politiků odvádí pozornost

„My máme jasno, že do druhého pilíře půjdeme. Je to významná a nutná změna, která přináší klientům další možnost snížení nežádoucí míry závislosti na státu. Politická situace je komplikovaná a šarvátky politiků odvádí pozornost od podstaty věci, tedy ekonomické nutnosti snížení závislosti občanů na státní penzi,“ dodal. Česká pojišťovna je s 1,17 milionu klientů největším fondem v Česku.

Nové fondy na rozdíl od těch současných už nebudou ručit za to, že případný prodělek nesníží úspory klienta, nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Nabídnou ale také odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení.

Nejisté spuštění

Zatím však není jasné, jestli stát druhý pilíř vůbec spustí. Prezident Václav Klaus totiž nedávno vrátil Sněmovně návrh zákona, který je součástí doprovodné legislativy spojené s touto částí důchodové reformy.

ČTĚTE TAKÉ:

Není zřejmé, jestli dá vládní koalice ve Sněmovně dohromady dost hlasů na to, aby prezidentské veto přehlasovala. Hlavním důvodem změny fungování penzijních fondů je požadavek na účetní oddělení majetku účastníků penzijního připojištění od majetku akcionářů fondů.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...