21. listopadu 2010 17:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inspekce chystá zátah na podezřele levné polské uhlí

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce bude prověřovat, zda levné palivo dovážené do České republiky z Polska je vůbec hnědé uhlí. Svou akci chce stihnout ještě před příchodem skutečné zimy.

Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Levné polské uhlí proudí především do měst a obcí v severočeském pohraničí a situace se opakuje už druhým rokem. Palivo stojí zhruba polovinu toho, co tuzemské hnědé uhlí. V malých kotlích a v domácích kamnech špatně hoří a hustý kouř pak zamořuje především Frýdlantsko a Hrádecko. Obchodníci však postupně rozšiřují svou nabídku a vozí levné uhlí už také do Liberce.

"Uhlí z Polska nepatří kvůli své špatné kvalitě pravděpodobně do domácích kotlů a kamen. Například v Raspenavě na Frýdlantsku, která leží těsně u hranice s Polskem, se nedalo v minulé zimě někdy skoro ani dýchat," řekla Aktuálně.cz zástupkyně ředitele České obchodní inspekce pro Ústecký a Liberecký kraj Marcela Kohoutková.

Pokud inspekce zjistí, že uhlí odporuje normám o složení hnědého uhlí, prodejcům budou hrozit vysoké pokuty. Prodejci nabízejí v Liberci metrák polského uhlí za 160 korun i s dopravou. Těsně za hranicemi s Polskem je ještě levnější - za 150 korun. Cena tuzemského uhlí se pohybuje okolo 290 korun.

Už loni Česká obchodní inspekce řešila případ s dovozci polského uhlí, ten se však netýkal kvality paliva. ČOI zjistila, že jeden obchodník chtěl okrást zákazníka, protože mu prodal 3,42 tuny místo objednaných 6,8 tuny.

Cenu za tunu navíc neoprávněně zvýšil z 1900 na 2260 korun. Inspekce uložila přistiženému obchodníkovi pokutu čtvrt milionu korun. Dosud ji nezaplatil a vymáhá ji na něm celní správa.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA PORTÁLOVÉHO OBRÁBĚCÍHO CENTRA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz