2. července 2013 11:14, aktualizováno  17:12 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inspekce hledá antibiotika v kuřecím z Polska. Objevilo se na Slovensku

Kuřecí maso - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřecí maso - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovenští veterináři odhalili v domácí obchodní síti kuřecí maso z Polska s nadměrným obsahem antibiotik. Inspektoři se zaměřili na kontrolu masa původem z Polska po informacích polské televize TVN o údajném dopování zvířat na polských farmách nepovolenými léky. Kontroly drůbežího masa probíhají i v Česku.

Téměř čtyřnásobné překročení povoleného množství antibiotik zjistili slovenští veterináři v chlazených kuřecích prsou z Polska, které zákazníkům nabízel jeden z obchodů v Popradu na severu země.

Vzorek byl odebrán ze zásilky o hmotnosti 20 kilogramů od dodavatele BB Marcin Borowicz z Noweho Targu, uvedlo slovenské ministerstvo zemědělství. "Laboratorní zkoušky odhalily přítomnost antibiotik - ciprofloxacinu a enrofloxacinu," upozornil šéf slovenských veterinářů Jozef Bíreš.

ČTĚTE TAKÉ:

Veterináři dodali, že podle doporučení by se enrofloxacin a další léky se stejnou účinnou látkou neměly používat při chovu drůbeže. Důvodem je prý stoupající rezistence bakterií vůči antibiotikům, což ovlivňuje léčbu lidí. Veterináři současně vybídli spotřebitele, aby zmiňované maso nekonzumovali.

Polská televize TVN v červnu informovala, že někteří polští chovatelé spolu se skupinou veterinářů vytvořili "mafiánský systém" dopování zvířat nelegálními látkami z černého trhu. Údajně jde o rozšířenou praxi, o které polské úřady vědí přinejmenším od roku 2008.

Kontroly startují i v Česku

Čtrnáctidenní kontrolní akci zahájila také česká Státní veterinární správa. Inspektoři budou prověřovat ve všech krajích všechny došlé zásilky a zaměří se na kontroly označování, dodržování teplotního řetězce a na kontrolu zdravotní nezávadnosti.

"Ve světle informací o možném riziku z nelegálního používání pro potravinová zvířata zakázaného metronidazolu budou odebrány vzorky a budou vyšetřeny v Ústavu pro kontrolu veterinárních biofaktorů a léčiv v Brně," uvedl mluvčí veterinářů Josef Duben. V každém kraji bude odebráno až pět vzorků a to z masa kuřat, krůt, kachen a hus.

Pošramocená pověst polských potravin

Pověst polských potravin v minulosti utrpěla například kvůli aféře s technickou solí, kterou firmy v Polsku označovaly za jedlou a prodávaly výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám.

Letos se na českém i slovenském trhu zase objevily polské oplatky, které mohly obsahovat jed na potkany. Polští potravináři si ovšem stěžovali, že na Slovensku a v Česku čelí diskreditační kampani, která je má vytlačit z těchto trhů.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!