3. března 2011 11:06 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inspekce může zveřejňovat údaje o nepoctivých pumpách, rozhodl Senát

Benzinová pumpa. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benzinová pumpa. (Ilustrační foto) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Česká obchodní inspekce bude moci ze zákona zveřejňovat podrobnější informace o prodejcích nekvalitního benzinu a nafty. Umožní to novela zákona o pohonných hmotách, kterou dnes schválil Senát. Inspekce dříve tvrdila, že jména čerpacích stanic nemůže zveřejňovat, protože k tomu nemá v zákoně oporu.

Současné vedení inspekce ale změnilo názor a v lednu poprvé zveřejnilo seznam čerpacích stanic, u kterých loni inspektoři zjistili nekvalitní pohonné hmoty. Přispěl k tomu postoj veřejného ochránce práv a právní analýza ministerstva průmyslu a obchodu. Novela inspekci ukládá zveřejňovat na internetu veškerá pravomocná rozhodnutí týkající se prodejců, u nichž zjistila, že prodávají nevyhovující pohonné hmoty.

K TÉMATU

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) senátorům řekl, že Česká obchodní inspekce bude zveřejňovat až pravomocná rozhodnutí po případných odvoláních.

"Rozhodli jsme se zveřejňovat celý řetězec od výrobce až po konečného prodejce na benzinové pumpě," uvedl ministr. Důvodem je to, že dodavatelé pohonných hmot na sebe vzájemně svalovali vinu. Ministr si od opatření slibuje vyšší vzájemnou kontrolu v řetězci.

Povinná registrace
Předloha také zavádí povinnou registraci distributorů pohonných hmot s cílem zamezit daňovým únikům a podvodům. Opatření je namířeno proti neseriózním podnikatelům, kteří začali obchodovat s pohonnými hmotami, aniž by z nich odváděli daň z přidané hodnoty. Jak uvádí vláda, v důsledku těchto praktik se pak na některých čerpacích stanicích prodávaly pohonné hmoty za nekonkurenčně nízké ceny.

Distributoři se budou muset registrovat na příslušném celním úřadu.

Zahraniční firmy, které nemají v tuzemsku sídlo, se budou nahlašovat u Celního úřadu pro Prahu 1. Vláda tvrdí, že zatížení státní správy a dotčených osob v důsledku zavedení registrace bude minimální a hlavním přínosem bude omezení daňových úniků.

Prodejci na čerpacích stanicích budou muset každodenně evidovat stav počítadel na každém prodejním stojanu. Tyto údaje budou muset kdykoli bezodkladně ukázat případné kontrole. Tato povinnost by na ně měla dopadnout od letošního 1. července. Aby novela začala platit, musí ji ještě podepsat prezident.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.