9. září 2009 12:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inspekce na českých hranicích zadržela čínský čaj ze zakázaných rostlin

Čaj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čaj | foto: Shutterstock

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve spolupráci s libereckými celníky zadržela zásilku čajů z Číny, které obsahovaly pro potraviny zakázané rostliny. Dvě směsi černého čaje a bylin měly ve složení deklarovány rostliny s farmakologickým účinkem. Inspekce zásilku nepustila do oběhu, spotřebitelům proto žádné nebezpečí nehrozí, řekla Petra Hoferková ze SZPI.

ApocynumJedna ze směsí černého čaje obsahovala listy kasie úzkolisté (Cassia angustifolia), druhá směs na snížení tlaku zase bylinu toješť (Apocynum spp.) Obě rostliny jsou na seznamu rostlin zakázaných při výrobě potravin.

Augustifolia

Dovozce nyní může zásilku vrátit dodavateli, nebo ji musí zničit, dodala Hoferková. Inspekce o případu prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) informovala i ostatní členské státy EU.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.