22. března 2013 20:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inspekce objevila v šunkovém závitku a salátu listerii

Bramborový salát - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bramborový salát - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v lahůdkářských výrobcích opavské firmy Verner Kotula listerii. Škodlivá bakterie byla v šunkovém závitku v aspiku a v pařížském salátu od stejné firmy. SZPI to uvedla v pátek. Firma na svých internetových stránkách vyzvala zákazníky, aby jí závadné výrobky vrátili.

Inspekce firmě uložila, aby neprodleně kontaktovala své maloobchodní odběratele, kteří se nachází zejména v opavském regionu a zajistila stažení předmětných šarží.

"Potravinářská inspekce důrazně doporučuje všem spotřebitelům, aby uvedené potraviny nekonzumovali," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Závitek a pařížský salát

Přítomnost bakterií nebezpečných pro lidské zdraví potvrdila laboratorní analýza. Pozitivní nález Listeria monocytogenes byl zjištěn u šarže šunkového závitku v aspiku v balení 150 gramů s označením doby použitelnosti do 23. března 2013 a u pařížského salátu stejné firmy v balení 120 gramů se stejnou dobou trvanlivosti.

ČTĚTE VÍCE:

Listerie je běžně v půdě, prachu, povrchových vodách nebo na rostlinách.

Přítomnost této bakterie v jídle ještě neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají. Onemocnění způsobuje potíže u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou, třeba po transplantaci, a u lidí s rakovinou nebo HIV/AIDS. Nemoc má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost.

Lidovky.cz, ČTK