Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inspekce odhalila nekvalitní benzín

Čerpací stanice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice (ilustrační foto) | foto: Pavel WellnerLidové noviny

PRAHA Česká obchodní inspekce odhalila v dubnu u několika čerpacích stanic jedné společnosti velmi nekvalitní pohonné hmoty. Oznámila na svých internetových stránkách www.coi.cz. Jméno firmy, která tyto čerpací stanice provozuje, ČOI ale opět nezveřejnila s odůvodněním, že by porušila zákon.

Závažné nedostatky odborníci v dubnu odhalili v sedmi vzorcích automobilového benzinu a šesti vzorcích motorové nafty, přičemž 12 z nich bylo odebráno u čerpacích stanic jedné společnosti. "Jednalo se o hrubé odchylky od jakostních norem pohonných hmot, které pravděpodobně napovídají o neoprávněné manipulaci s palivem," stojí ve zprávě ČOI, podle které vzorky nesplňovaly více jakostních ukazatelů.

Rozhodnutí ČOI nezveřejňovat názvy pokutovaných čerpacích stanic již dříve kritizovaly mimo jiné zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a protikorupční organizace. Naopak ministerstvo průmyslu a obchodu ČOI podpořilo.

Za zveřejnění jména by inspekce zaplatila milióny

Podobně ČOI postupovala už loni, kdy kvůli prodeji nekvalitních pohonných hmot udělila rekordní milionovou pokutu síti čerpacích stanic. "Brání tomu nejen zákon o kontrole, ale i jiné zákony, mezi nimi zákon o ochraně osobních údajů a v neposlední řadě i zákon nejvyšší, tedy Ústava ČR," sdělila již dříve ústřední ředitelka ČOI Jana Příhodová. Upozornila, že stát v minulosti kvůli poskytnutí jména pokutované čerpací stanice médiím musel této firmě zaplatit několik milionů korun odškodného.

MPO na začátku letošního roku rozhodlo, že ČOI jména těchto stanic zveřejnit nemusí. Tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman uvedl, že od pokutovaných prodejců pohonných hmot by v případě zveřejnění jejich jmen hrozily žaloby o poškození dobrého jména a náhradu ušlého zisku.

Motoristé by se o nepoctivé pumpě dozvěděli, až kdyby se bránila

Utajování jmen nepoctivých prodejců kritizovala Seitlová, podle které tak ČOI nezákonně odpírá spotřebitelům důležité informace. Televize Prima pak letos na jaře podala na MPO žalobu, v níž se domáhá zveřejnění údajů o pokutovaných čerpacích stanicích. K "odtajnění" jména pokutované společnosti vyzval ČOI i odborník na přístup občanů k informacím Oldřich Kužílek a protikorupční organizace Růžový panter.

Jména pokutovaných sítí čerpacích stanic se tak veřejnost může dozvědět až tehdy, pokud se jejich provozovatel s výsledkem správního řízení nesmíří a případem se bude zabývat Nejvyšší správní soud, který svá rozhodnutí zveřejňuje.

Kvalita pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic se v dubnu zhoršila. Z odebraných 279 vzorků pohonných hmot nevyhovělo jakostním požadavkům 23, tedy 8,2 procenta. ČOI již v březnu u tuzemských čerpacích stanic zjistila o něco více nevyhovujících vzorků pohonných hmot než v lednu a únoru. Za celý loňský rok neprošlo testy 5,6 procenta odebraných PHM.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...