Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inspekce si posvítila na řetězce. Propadly Globus, Spar, Kaufland i Tesco

Hypermarket | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hypermarket | foto: Shutterstock

PRAHA V hodnocení obchodních řetězců, které uplynulý rok prováděla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), dopadly nejlépe společnosti Ahold, Lidl a Makro.

Na druhém místě se umístily firmy Billa a Penny Market, na třetí příčce skončily Globus, Kaufland, Spar a Tesco. Hodnotila se pouze kritéria, která spadají do kompetence SZPI, výsledky proto nelze brát jako absolutní pořadí, řekl dnes novinářům zastupující ústřední ředitel inspekce Martin Klanica.

"Ke zlepšení došlo u všech sledovaných řetězců. My jsme jim zasílali průběžné výsledky, aby je to ještě více motivovalo. Rozdíly mezi řetězci se navíc neustále zmenšují. Je vidět, že jeden dohání druhého," řekl Klanica.

Přehled výsledků hodnocení obchodních řetězců:

1. místo: Albert, Lidl, Makro
2. místo: Billa, Penny Market
3. místo: Globus, Kaufland, Spar, Tesco

zdroj: SZPI

Hodnocení začalo loni v květnu a trvalo do konce letošního dubna. Zahrnuje celkem 3924 kontrol v devíti vybraných obchodních řetězcích. Speciální metodiku, která zohledňuje rozdílný počet provozoven jednotlivých řetězců i počet a rozsah kontrol, vytvořila inspekce ve spolupráci s Vysokým učením technickým.

Mezi devět hodnocených kritérií patřila především bezpečnost potravin, výskyt falšovaných a klamavě označených výrobků, jakost čerstvého ovoce a zeleniny, dodržování hygienických norem, nebo funkčnost vnitřního kontrolního systému.

"Nehodnotili jsme naopak spoustu povinností a okolností, které mohou být pro spotřebitele mnohem důležitější. Nezajímalo nás například, jestli je u obchodů dostatek parkovacích ploch, jestli se u pokladen tvoří fronty, jaké má firma vztahy s odběrateli nebo poměr zastoupení tuzemských potravin. Tyto věci nám nepřísluší," dodal Klanica.

Výrazných zlepšení dosáhly řetězce například u hygieny prodeje. "Na začátku bylo takových nedostatků více, postupně se to ale zlepšovalo. Naopak téměř žádné problémy nebyly od počátku s dodržováním teplotního řetězce, neboli teplot skladování," řekl novinářům ředitel odboru kontroly SZPI Jindřich Pokora.

Devítka hodnocených řetězců představuje zhruba 60 procent maloobchodních tržeb v prodeji potravin. Do budoucna se možná seznam obchodů změní. Jakým způsobem bude hodnocení pokračovat, rozhodne inspekce v nejbližších několika týdnech.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz