24. srpna 2012 17:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ani alkohol není poctivý. Slivovice obsahovaly karcinogenní látky

Slivovice, ve které byl překročen limit pro obsah ethylkarbamátu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slivovice, ve které byl překročen limit pro obsah ethylkarbamátu. | foto: Potravinynapranyri.cz

BRNO Tři vzorky slivovice od různých výrobců obsahovaly nadlimitní množství karcinogenního ethylkarbamátu, zjistila Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Výsledky zveřejnila na webových stránkách potravinynapranyri.cz.

Jedná se o tyto tři výrobce: Pod Skalkou s r.o. z Kunčic pod Ondřejníkem, Berry servis a Zelená Bohdaneč. " Vzorky z dubna a z května, protože web byl spuštěn teprve v polovině června, kontrolované vzorky tam tedy ještě dodáváme zpětně. Šarže, ze kterých byly závadné vzorky, byly staženy z prodeje," informoval mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

ČTĚTE TAKÉ:

Ethylkarbamát vzniká z pecek

Nebezpečný ethylkarbamát vzniká z pecek při destilaci. Jsou tři způsoby, jak jeho přítomnost minimalizovat. "Buď se ovoce vypeckuje, což se nedělá příliš často. Nebo se musí uspořádat zařízení při destilaci, třetí možností je jeho chemická neutralizace. Ani jedno se v těchto případech nestalo," vysvětlil Kopřiva.

Ethylkarbamát neboli také uretan má na lidské zdraví karcinogenní a mutagenní účinky.

Lidovky.cz, ČTK