Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inspekce: Našli jsme dva roky prošlé maso a salmonelu

Maso bylo skladováno bez chlazení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maso bylo skladováno bez chlazení. | foto: Státní veterinární správa ČR.

PRAHA Telecí svíčkovou, na které by si zákazník zřejmě vůbec nepochutnal, objevil státní veterinární dozor v jihočeských Dražicích. Inspektoři zjistili, že 30 kilogramů masa z Holandska už je rok a tři čtvrtě prošlých. Dalších 237 kg české mražené vepřové plece bylo špatně označené.

„Rezumé: prošlé zlikvidovat, to je neškodně odstranit na náklady provozovatele a nedokonale označené vepřové vrátit dodavateli, plus byla uložena pokuta,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Inspektoři objevili závadné maso i v dalších prodejnách. V Dolních Břežanech našli salmonelu v šarži 89 kg mělněného kuřecího masa. „To znamená uložení pokuty plus zákaz výroby do doby nalezení a odstranění příčiny a opětovný prodej zahájit až po předložení vyhovujícího výsledku laboratorního vyšetření výrobku,“ vysvětlil Duben.

Teplá sekaná

Pokuta a konec prodeje postihl i prodejce na tržišti Valy u Přelouče. „Prodejce nedoložil u 8 kg klobás a 10 kg ovčího sýra data použitelnosti, složení a neměl k dispozici doklady o původu, nemluvě o hygieně prodeje,“ popsal mluvčí.

ČTĚTE VÍCE:

„Zahodit“ několik kilogramů masa, konkrétně sekané pečeně, muselo i jedno plzeňské řeznictví. „Museli znehodnotit a v souladu s patřičnými předpisy odstranit z nabídky 3 kg sekané pečeně, která byla nabízena jako čerstvá teplá potravina, ale v okamžiku prodeje již byla „studená“. Takzvaná teplá sekaná musí být udržována při teplotě nad 60 °C. V dotyčném případě to bylo 25, 2 °C,“ dodal mluvčí.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....