14. března 2013 16:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inspekce objevila v přípravku pro kulturisty látku, která může zabít

Nebezpečný potravinový doplněk Stacker 2 Thermodrene. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nebezpečný potravinový doplněk Stacker 2 Thermodrene. | foto: Reprofoto

BRNO Potenciálně nebezpečnou látku 1,3-dimethylamylamin, neboli geranamin, našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce v potravinovém doplňku Stacker 2 Thermodrene. V některých případech může požití skončit i smrtí.

Geranamin je syntetická sloučenina, která se přidává do některých léčivých přípravků. Slovenský distributor Vital Garden dováží přípravek ke spalování tuků z USA, kde se objevily problémy po požití zmíněné látky.

Může vyvolat vážné zdravotní potíže, jako jsou zvýšení krevního tlaku, bolesti hlavy, zvracení, mozkové příhody či dokonce smrt. "Přímá spojitost není sice zatím prokázaná, ale hlavní hygienik ČR před ní vydal varování," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. V praxi to znamená, že tato látka se nesmí v Česku v potravinách vyskytovat.

Na plzeňském Masarykově náměstí přípravek prodával Jan Zavadil. "V prodejně už zbyl jen jeden kus, jde o poměrně drahý výrobek. Prodejce měl evidenci koncových spotřebitelů, které o zjištění inspekce informoval. Prodal jen několik kusů," doplnil Kopřiva.

ČTĚTE TAKÉ:

Zákazníci byli o zdravotním riziku informováni. Podle Kopřivy nelze vyloučit s prodejcem zahájení správního řízení, protože uvedl do oběhu potravinu, která není vhodná k lidské spotřebě nebo je zdraví škodlivá.

Tutéž látku inspekce odhalila o čtvrt roku dřív v potravinovém doplňku Neurocore taktéž z USA. Prodával ji Sport Fitness Product v Praze v Plzeňské ulici i přes upozornění, že obsahuje škodlivou látku.

Lidovky.cz, ČTK