Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inspekce zveřejnila závadná solária, ale čerpací stanice ne. Proč?

Česká obchodní inspekce zveřejnila názvy solárií, ve kterých její pracovníci letos na jaře zjistili závadné trubice, ačkoliv dosud jména kontrolovaných firem odmítala spotřebitelům poskytnout. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká obchodní inspekce zveřejnila názvy solárií, ve kterých její pracovníci letos na jaře zjistili závadné trubice, ačkoliv dosud jména kontrolovaných firem odmítala spotřebitelům poskytnout. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce zveřejnila názvy solárií, ve kterých její pracovníci letos na jaře zjistili závadné trubice, ačkoliv dosud jména kontrolovaných firem odmítala spotřebitelům poskytnout.

Upozornila na to nevládní protikorupční organizace Růžový panter, která v minulosti za nezveřejňování pokutovaných čerpacích stanic pohonných hmot ČOI kritizovala. Růžový panter proto požádal ČOI o informace, proč provozovatele závadných solárií tentokrát zveřejnila.

ČOI letos na jaře v osmi z deseti kontrolovaných solárií zjistila vyšší intenzitu záření, než povolují normy. Inspekce nejprve podle Růžového pantera nechtěla jejich provozovatele zveřejnit, nakonec tak ale učinila. "ČOI zásadním způsobem změnila svůj postoj, což organizace plně podporuje a vítá," sdělila dnes předsedkyně správní rady Růžového pantera Iveta Jordanová.

Když jste řekli A, řekněte i B

Zároveň ale upozornila na to, že ČOI buď změnila svůj právní názor na zveřejňování informací o výsledcích kontrol a bude je i nadále poskytovat, anebo v případě solárií učinila výjimku ze zaběhnuté praxe. "S plným vědomím, že porušuje zákon," podotkla Jordanová, podle které Růžový panter zastává názor, že ČOI má povinnost zveřejňovat jména a názvy kontrolovaných firem včetně výsledků kontrol.

Mluvčí ČOI Tomáš Vozáb dnes ČTK řekl, že vedení inspekce se k žádosti Růžového pantera vyjádří v nejbližších dnech. ČOI na svých internetových stránkách rozhodnutí zveřejnit výsledky měření v soláriích včetně názvu kontrolovaných firem zdůvodnila zvýšeným rizikem ohrožení zdraví spotřebitelů.

Růžový panter nyní od ČOI požaduje informaci o ustanovení právního předpisu, které inspekci umožnilo zveřejnit názvy kontrolovaných solárií včetně výsledků kontrol. "Organizace bude dále požadovat sdělení názvů kontrolovaných subjektů, které v rámci kontroly solárií v dubnu 2009 nepřekročily maximální přípustné hodnoty vyzařování," dodala Jordanová.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...