9. prosince 2008 14:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inspektoři chystají hitparádu obchodníků

PRAHA Státní zemědělská a potravinářská inspekce bude pravidelně zveřejňovat žebříček obchodních řetězců, který sestaví podle výsledků kontrol. První pořadí nejlepších a nejhorších obchodníků plánuje úřad zveřejnit příští rok touto dobou, řekl ústřední ředitel SZPI Jakub Šebesta.

"Jsou řetězce jako například Makro, Globus nebo Ahold, které se takového hodnocení alespoň podle současných výsledků nemusejí obávat. Pro ostatní řetězce může náš žebříček sloužit také jako motivační prvek," uvedl ústřední ředitel SZPI Jakub Šebesta, podle kterého si tak spotřebitelé budou moci udělat obrázek o kvalitě jednotlivých obchodních řetězců.

Obchodníci měli problémy s kvalitou prodávaných potravin hlavně v roce 2005. SZPI tehdy v prodejnách několika obchodních řetězců odhalila manipulaci s dobou trvanlivosti a prodej prošlých potravin a zkaženého masa. Inspekce tehdy ve 446 správních řízeních rozdala obchodním řetězcům pokuty celkem za 19 milionů korun. Nejvíce pokutovaným obchodním řetězcem byla právě společnost Ahold, která si v 86 správních řízeních vysloužila sankce za téměř 7,6 milionu korun.

Inspekce chce podle něj v budoucnu takto hodnotit všechny obchody, které kontroluje. "Podobné snahy se již objevují v několika zemích Evropy," podotkl Šebesta.

Inspekce již podle Šebesty dokončila metodiku hodnocení a zahájila sběr dat pro sestavení prvního žebříčku, který zveřejní za zhruba rok. "Pro tento rok budeme rádi, když zvládneme 12 až 13 rozhodujících řetězců, které působí na našem trhu," řekl Šebesta.

SZPI se chce se zástupci obchodních řetězců ještě sejít u kulatého stolu a diskutovat o kritériích, podle kterých budou obchodníci hodnoceni. O způsobu zveřejnění žebříčku se inspektoři ještě nerozhodli.

Obchodníci nejnovější záměr SZPI přivítali. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) a šéfa Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeňka Juračky bude jen dobře, když se zákazníci dozvědí, kteří obchodníci při kontrolách SZPI obstáli a kteří měli naopak problémy.

"Já osobně adresné pochvaly či negativní poznatky vždy vítám," prohlásil Juračka. Podobně se vyjádřil i viceprezident SOCR a jednatel sítě hypermarketů Globus Petr Vyhnálek, podle kterého je pojmenování konkrétních hříšníků lepší, než když jsou obchodníci očerňováni jako celek. Ostatní dozorové orgány o sestavování podobných žebříčků jako SZPI zatím neuvažují.

Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?