29. května 2012 17:34 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Opět falšované kakao a opět z Polska. Kaufland ho musí stáhnout

Kakao Grande 200 g se sníženým obsahem tuku musí Kaufland stáhnout | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kakao Grande 200 g se sníženým obsahem tuku musí Kaufland stáhnout | foto: Stítní zemědělská a potravinářská inspekce

PRAHA Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila stáhnout z oběhu kakaový nápoj Kakao Grande se sníženým obsahem tuku, který prodával Kaufland v Mariánských Lázních. "Výrobek jsme vyhodnotili jako klamavý," informoval mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Laboratorní analýza bylo prokázala, že kakaový prášek, který na obale deklaroval sto procent kakaa, ho obsahoval maximálně 80 procent. Další test navíc ukázal, že chybějící kakao výrobce nahradil dřevitou hmotou z drcených kakaových slupek.

ČTĚTE TAKÉ:

Výrobce se podle nařízení dopustil klamání spotřebitele a inspekce nařídila stáhnout zboží z oběhu.

Kakao Grande se sníženým obsahem tuku

Kakao Grande 200 g se sníženým obsahem tuku musí Kaufland stáhnout
Kakao Grande 200 g se sníženým obsahem tuku musí Kaufland stáhnout

Aktuálně inspekce zjistila falšování u výrobku Kakao Grande se sníženým obsahem tuku, balení: 200g, doba minimální trvanlivosti: 3/2013, výrobce: neuveden, distributor: Kaufland, země původu: Polsko.

Nejedná se zdaleka o první případ, kdy inspekce odhalila pochybení u kakaových výrobků značky Grande, jejímž výhradním distributorem v Česku je Kaufland. Za poslední půlrok musel řetězec stáhnout už čtyři šarže falšovaného kakaa. 

Nastavování kakaovými slupkami je rafinovanější

Koncem loňského roku prokázala kontrola  u instantního kakaového nápoje Grande Cocoa drink o 20 procent nižší obsah kakaa, než bylo uvedeno na obalu. Kakaový prášek výrobce nastavil levnější sacharózou. Letos v dubnu už inspekce na nastavení kakaa drcenými kakaovými slupkami také  upozornila. Jedná se o rafinovanější, a tedy obtížněji zjistitelný způsob falšování.

Polský výrobce nastavuje kakao záměrně

Ve všech případech pocházelo kakao od nedefinovaného polského výrobce, přesto s ním Kaufland ještě nepřerušil spolupráci. Podle inspekce se už nejedná o technologickou nekázeň, ale o záměrně nastavený systém.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

rkaŠárka Bláhová