Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Intervence koruny cenu zájezdů příliš neovlivňuje, tvrdí místopředseda ACK

Opalování - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opalování - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Podzimní intervenci koruny Češi při koupi zahraniční dovolené letos příliš nepociťují, její důsledky ale negativně ovlivňují zejména cestovní kanceláře. To je také jeden z aspektů jejich úbytku, říká místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Zákazníky také varuje, že letos se očekává slabá nabídka oblíbených last minute zájezdů.

Lidovky.cz: Prodraží se letos dovolené kvůli loňské intervenci koruny?
Jedna věc je, jak se zdražily katalogové ceny a ty se opravdu zdražily v průměru o 10%, a druhá věc je, nakolik se ty ceny realizují v praxi. Protože lidé, kteří si koupili zájezd v systému first minute, zaplatí méně než jsou katalogové ceny. Bude také záležet na tom, kolik toho z letošní nabídky zůstane pro last minute. Ale zdá se, že cestovní kanceláře docela dobře harmonizovaly nabídku s poptávkou a já předpokládám, že především v srpnu bude last momentů velmi málo, nebo bude jejich kvalita velmi nízká.

Lidovky.cz: Zájezdy last minute tedy dražší nebudou?
Tyto zájezdy budou dražší než v minulosti, ale především jich bude s největší pravděpodobností málo.

Lidovky.cz: Poklesl letos zájem Čechů o zájezdy do zahraničí?
Z hlediska prodaných zájezdů zatím žádný pokles nepociťujeme. Letos ale pociťujeme především dva trendy poslední doby: jednak jde o délku dovolené, kdy lidé, kteří si dříve kupovali čtrnáctidenní dovolenou, si nyní kupují jedenáctidenní a místo jedenáctidenní si kupují sedmidenní.Druhý trend je ten, že si někteří lidé od cestovních kanceláří kupují jenom část služeb, třeba si sami zařídí letenku a zbytek si dokupují u cestovní kanceláře. Ale to je logický vývoj z hlediska toho, jak vstupují do výběru dovolených nové technologie.

Lidovky.cz: Takže k žádnému výraznému poklesu zájmu o zahraniční dovolené oproti loňskému roku nedošlo?
Ne, vyvíjí se to podobně jako loni a předloni, ta čísla jsou velmi podobná a my předpokládáme, že ve výsledku budou téměř stejná.

Lidovky.cz: Dá se tedy říct, že Češi se dovolené nevzdají, ale víc šetří?
Ani to není úplně pravda, protože lidé spíš dovolenou rozdělují. Vyrostla generace, která už neplánuje klasickou plážovou dovolenou tak, jak to dělali jejich rodiče. Jsou mnohem aktivnější a k moři jedou na kratší dobu. Zbylé peníze na dovolenou pak využijí například na dva víkendy v Čechách na kolo, nebo na jinou aktivní dovolenou. Není to o tom, že by lidé utráceli za každou cenu nejméně peněz, ale spíš ty peníze využívají jinak než je používali jejich rodiče.

Lidovky.cz: Takže intervence koruny příliš neovlivnila trh se zájezdy do zahraničí?
Na pohled zvenku k takové změně nedošlo, ale ta intervence velmi poškodila cestovní kanceláře z toho pohledu uvnitř. Mnohé připravila o peníze v tom okamžiku, kdy intervence nastala, protože kanceláře měly závazky vůči klientům, které musely plnit bez toho, aby zdražily. A zadruhé měly kanceláře vytištěné katalogy, nastavené webové stránky, měly připravený marketing a tam, kde nemohly zdražit, musely výrazně zkrátit svůj vlastní profit. Což se ve výsledku může odrazit ve stabilitě cestovních kanceláří a některé mohou dokonce ukončit svoji činnost. To naznačuje i počet vydaných licencí, kdy z 1260 se jejich počet snížil na cca. 980. Jejich počet tak stále klesá.

Lidovky.cz: Ten úbytek souvisí s intervencí koruny?
Je to jedna z věcí, která na to měla vliv.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....