27. srpna 2008 16:26 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Invalidní důchody se změní

Vozíčkář - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vozíčkář - ilustrační foto. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Výraznou proměnou projdou od ledna 2010 invalidní důchody. Místo plného a částečného se budou lidem, kteří mohou kvůli svému zdraví jen omezeně pracovat či si nemohou vydělávat vůbec, vyplácet tři druhy penzí. Kritéria pro jejich získání budou ale o něco přísnější než dnes. Vyplývá to z nového zákona o důchodovém pojištění. Invalidní důchody podle statistik letos v červnu pobíralo přes 534.000 lidí.

Nyní plný invalidní důchod dostane člověk, jemuž kvůli nepříznivému zdravotnímu stavu klesla schopnost vydělávat si nejméně o 66 procent. Nově to bude nejméně o 70 procent. Na plnou invalidní penzi někteří lidé, kteří by na ni podle dnešních pravidel měli nárok, nedosáhnou.

Částečný invalidní důchod se od roku 2010 rozdělí do dvou stupňů. Nyní ho mají ti, jejichž schopnost pracovat je nejméně o 33 procent nižší. Nově lidé s poklesem schopností o 35 až 49 procent dostanou menší částečnou penzi než dosud. Stejný důchod jako nyní získají osoby se sníženou schopností pracovat, a to o 50 až 69 procent.

Nynějším invalidním důchodcům by se výše důchodu měnit neměla. Invalidní důchod se skládá ze dvou částí. Pevný díl je pro všechny stejný a činí od letošního srpna 2170 korun. Procentní část se stanovuje jako procento za každý rok pojištění z výpočtového základu. U plných invalidních penzí je to nyní 1,5 procenta, u částečných 0,75 procenta. Tyto sazby budou dál platit pro důchod třetího a druhého stupně, tedy u nejvážněji a vážněji postižených. V prvním stupni bude důchod nižší než dosud, vypočítá se sazbou 0,5 procenta ze základu.

Při stanovení nároku na invalidní důchod se bude vycházet z toho, nakolik zdravotní stav dlouhodobě či trvale omezuje možnosti člověka pracovat. Přihlédne se i k možnosti rekvalifikace a získání místa.

Letos v červnu Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácela zhruba 330.800 plných a 203.400 částečných invalidních důchodů. Plný činil v průměru 8842 korun, částečný 5404 korun. Od srpna vláda všechny penze zvýšila o 470 korun.

Invalidních důchodů v Česku přibývá. V roce 2000 jich ČSSZ přiznala 39.000. Loni dostalo invalidní důchod nově přes 52.000 lidí, letos v prvním pololetí 25.700 osob. Za přibýváním invalidních penzistů je mimo jiné vyšší počet vážných úrazů s trvalými následky například po haváriích.

O invalidní penzi usilují někdy i lidé, kteří dlouho nemohou sehnat práci. Změny by měly přinést i úspory. Podle zprávy ministerstva práce by se v roce 2010 měly pohybovat kolem 400 milionů korun, v roce 2015 by měly činit 2,2 miliardy a v roce 2020 zhruba 4,1 miliardy korun. 

Lidovky.cz, ČTK