28. srpna 2008 9:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Investoři dávají Rusku sbohem

MOSKVA Rozhodnutí Ruska uznat nezávislost gruzínských separatistických provincií Jižní Osetie a Abcházie nevyvolalo jen odmítavá stanoviska politiků po celém světě. Vystrašilo také zahraniční investory. Po včerejším vystoupení prezidenta Medveděva se ruský akciový trh okamžitě propadl o šest procent.

Index ruského kapitálového trhu RTS poklesl během sporu s Gruzií již o více než 30 procent a dostal se na úroveň října 2006. „Spouštěcím faktorem k masivnímu odlivu investorů z ruského akciového trhu byla právě politická situace,“ přiznal viceguvernér ruské centrální banky Gennadij Melikjan. Podle ruského ministra financí Alexeje Kudrina na počátku konfliktu s Gruzií z Ruska odteklo více než sedm miliard dolarů.

 Odliv aktiv ze země ale stále pokračuje, nyní investoři reagují na zvýšené napětí mezi Moskvou a Západem, který odsoudil rozhodnutí ruské strany o uznání nezávislosti. Podle odhadů ruské centrální banky by celkový letošní příliv kapitálu do Ruska mohl být nižší až o 40 miliard dolarů. V loňském roce přitom do země přiteklo rekordních 82 miliard dolarů.

„Nyní je třeba zjistit, jak dlouho ještě může pokračovat odliv zahraničních investorů z Ruska. Až se tento trend zastaví, bude výhodné nakupovat,“ uvedl Oleg Korob, manažer fondu PioGlobal Asset Management.


 Finanční analytici ale nákupním optimismem u ruských akcií zrovna nehýří. „U ruských akcií si investoři nemohou být jisti téměř ničím. Otázkou je totiž i samotná pravdivost zpráv, které proudí z ruského akciového trhu,“ varoval Jan Procházka, analytik společnosti Cyrrus, a dodal: „Dnes do ruských akcií může jít jen investor s velmi silným žaludkem.“

 Na konflikt s Gruzií doplatil i ruský rubl. Na jeho obranu byla ruská centrální banka nucena použít velkou část svých devizových rezerv. „Odhadujeme, že na podporu rublu se vydalo minimálně 13 miliard dolarů,“ uvedl Vladimir Osakovskij, analytik banky UniCredit. Kurz rublu vůči dolaru se ale stejně propadl na hodnotu okolo 30 rublů za dolar, což je nejnižší úroveň od počátku loňského roku.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?