Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Inženýr z USA vyvinul robota, který protrpí reklamní hovor za vás

Telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Pro lidi, které otravují nevyžádané reklamní telefonáty, vytvořil jeden losangeleský inženýr a nadšenec do telekomunikačních systémů "pirátský telefon". Robota, jehož stačí přidat do konverzace jako třetího a pak už jen v tichosti naslouchat tomu, jak na nabídky představované osobou na druhé straně linky odpovídá výrazy typu "jasně", "ano?" nebo "hmmmm".

Robot zvaný Jolly Roger Telephone využívá toho, že operátor většinou zůstává na drátě, dokud je naděje, že by zákazníka mohl získat. Ve většině případů trvá hovor s robotem několik minut, v případě jedné kabelové společnosti to bylo dokonce 22 minut.

Výrazem Jolly Roger se v angličtině označuje pirátská vlajka. Tvůrce záznamníku Roger Anderson testoval různé osobnosti, které by robot mohl představovat. Nakonec zjistil, že nejlépe funguje osoba podivína, který se zrovna probudil. Pracovníky call-center zdržuje robot například tím, že mluví o potřebě dát si kafe, o tom, že mu jejich hlas připomíná spolužáka ze střední školy, nebo je žádá, aby všechno zopakovali.

Anderson své repliky nahrál osobně a systém je použije podle situace. Robot je naprogramovaný tak, aby zněl vstřícně. Jakmile vycítí, že operátorovi začne být na hovoru něco podezřelého, prohlásí robot něco neurčitého a požádá o zopakování nabídky.

Sto tisíc hovorů

Robot se setkal s velkým úspěchem, jeho číslo 214-666-4321 bylo v uplynulých deseti dnech vytočeno ve Spojených státech stotisíckrát.

„Ani v té nejbujnější fantazii mě nenapadlo, s jakým zájmem se (systém) setká,“ řekl deníku The Washington Post Anderson, který pracuje jako telekomunikační poradce pro velké společnosti. Podle něj mu lidé vyjadřují podporu, neboť „pracovníky telemarketingu nesnáší úplně každý“.

Když se jeho systém stal minulý měsíc hitem, zahájil Anderson kampaň na webu Kickstarter, což je internetová platforma, na které jednotlivci přispívají na nějaký projekt. Anderson by rád docílil toho, že jeho robot bude mluvit více hlasy a více jazyky.

A sní také o tom, že se jeho systém rozroste jednoho dne natolik, že telemarketing se stane zbytečným a systém call-center se zcela zhroutí.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÝ OPERÁTOR VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 34 000 - 38 000 Kč