31. ledna 2011 16:27 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

iPady rychle dobývají Česko, za dva měsíce se jich prodalo 10 tisíc

iPad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy iPad | foto: Reprofoto

PRAHA Češi pomalu mění notebooky a klasické PC za malé počítače s dotykovou obrazovkou. Nejúspěšnějšími mezi tablety jsou zatím stále iPady od Applu.

Obchodníci v Česku dosud prodali už téměř deset tisíc iPadů. Na trh však zamíří i nové tablety jiných výrobců. Ke slovu se tak dostanou například Dell, HTC, Toshiba nebo Samsung.

Zájem o dotykové počítače rychle roste. Jednou z hlavních výhod, které majitelům přinášejí, je totiž nový způsob, jak využívat počítačovou zábavu a internet. Dotykové počítače navíc vítězí i díky populárním aplikacím, jako jsou navigace nebo mapy, a díky velmi snadnému ovládání.

Infografika - klikněte pro zvětšení
ipad

Právě jednoduché intuitivní ovládání je klíčem k úspěchu výrobků Apple. Jen od prosince, kdy se v Česku začaly iPady oficiálně prodávat, se jich podle odborníků prodalo pět až deset tisíc. A prodej dál rychle roste.

"Ve vánočním období dosáhl prodej iPadů víc než tisíce kusů. V lednu pak tento trend pokračuje," říká Tomáš Kučera z Electro Worldu, jeho slova potvrzují i další prodejci a mobilní operátoři. "Tablety patří mezi technologické novinky, které budou letos udávat tón a o něž je a bude obrovský zájem," říká generální ředitel Datartu Pavel Sláma. I podle něj je zatím nejoblíbenější značkou, jejíž nabídka nestačí poptávce, právě iPad.

Apple vítězí i v celosvětovém měřítku. V současné době ovládá devadesát procent světového trhu s tablety a dominovat by měl i celý letošní rok.

Podle průzkumné agentury Gartner dodají výrobci letos na světový trh 50 až 55 milionů tabletů, pouze 15 milionů z nich ale bude patřit jiným výrobcům než Applu. Toto číslo však bude podle analytiků postupně stoupat. "Zákazníci se vedle iPadů začínají adaptovat i na novinky ostatních značek, jako jsou Asus, Toshiba, Dell nebo Samsung," potvrzuje Sláma.

Čtěte více:

Pomyslná válka mezi tablety se neodehrává jen cenou nebo nabízenými službami, ale také na poli operačních systémů.

V cestě systému iOS od Applu totiž stojí platforma Android od společnosti Google a také operační systém Symbian, který používá Nokia. Souboj o primární podíl na trhu se tak podle některých analytiků odehraje právě mezi systémy Googlu a Applu a podle některých Google dostihne Apple už letos.

Android bude pro Apple představovat výraznou konkurenci už jen proto, že jej na trhu využívá více firem než platformu Applu. "Systém iOS je používán pouze v produktech Applu. Oproti tomu operační systém Android je k dispozici všem hardwarovým výrobcům," vysvětluje konzultant firmy A. T. Kearney Jiří Donát a dodává, že ti mají v součtu mnohem větší produkci než Apple.

Další výhodou tabletů s platformou Android pak je propracovanost aplikací. Těch sice nabízí zatím zhruba o stovku méně než iPad, to se ale podle odborníků rychle změní. Tablety s Androidem navíc nabídnou majitelům dotykových počítačů lepší a propracovanější služby než iPad, lokalizované do více jazyků a geografických prostředí. V některých oblastech je to pravda už dnes, například mapy a navigace na Androidu fungují i s českým hlasovým vstupem.

Výhodou Applu je však kromě silného postavení na trhu i relativně nízká cena. Nejlevnější iPady se dají pořídit za zhruba 11 tisíc korun. Tím se iPad stává přístupným pro ty, kteří by si ho za vyšší cenu dovolit nemohli a museli by se spokojit s jinou značkou. Právě relativně dostupná cena podle odborníků znamená, že Apple tabletům velmi věří a svůj tržní podíl ztratit nechce. Během několika týdnů by navíc mohl představit i další verzi tabletu, iPad 2.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!