19. října 2007 11:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Íránci chtějí české tramvaje

Tramvaj z Plzně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj z Plzně | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Obchodní spolupráce mezi českými a íránskými firmami může v blízké budoucnosti nabrat opět na rozmachu. A to z podnětu íránské strany.

Příkladem snahy Íránců o navazování kontaktů s českými firmami byla včerejší narychlo naplánovaná návštěva zástupců zahraničního výboru íránského sněmu v plzeňské Škodě Transportation. „Členové íránské delegace si prohlédli výrobu tramvají, rekonstrukci vozů metra a výrobu lokomotiv,“ sdělila mluvčí holdingu Škoda Radka Pistoriusová.

Zároveň dodala, že v rámci íránské exkurze nedošlo k podpisu smluv o dodávkách Škody do Íránu. Škoda přitom v současnosti do Íránu neexportuje. Íránský chargé d’affairs Madžíd Nili připustil, že motivem návštěvy provozoven Škody byla snaha prohloubit obchodní spolupráci. „Naší snahou bylo zjistit možnosti další spolupráce,“ připustil Nili. Podle zdrojů obeznámených s programem delegace íránského sněmu v ČR projevili její členové zájem zejména o tramvaje vyráběné ve Škodě.

Včerejší iniciativa Íránců k rozšiřování obchodních kontaktů s českými firmami není ojedinělá. Již v dubnu zavítal Nili spolu se zástupci íránské ambasády do Brna, kde se snažil ve spolupráci s regionální hospodářskou komorou přimět místní firmy k zapojení do obchodní výměny s Íránem. „Na výzvu reagovaly zejména firmy, které již v minulosti získaly zkušenosti na tamním trhu,“ řekl ekonom komory Libor Kejda.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský připustil, že íránský trh je pro české průmyslníky atraktivní. „Respektujeme ale ustanovení, která jsou zakotvena v příslušných rezolucích OSN a EU, z nichž mohou vyplývat případná obchodní omezení,“ řekl Bartovský.

České firmy vyvezly v loňském roce do Íránu produkci v hodnotě přesahující 19 milionů eur. Hodnota dovozu z Íránu činila 2,7 milionu eur.

Najdete na Lidovky.cz