27. března 2008 11:54 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Islanďané mohou koupit Hamé

Paštika Májka od firmy Hamé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paštika Májka od firmy Hamé. | foto: Lidové noviny

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže souhlasí s prodejem společnosti Hamé skupině Nordic Partners. Fúzi Islanďanů a největší tuzemské konzervárenské firmy schválil bez podmínek, protože podle něj nepoškodí český trh. Stejně úřad posoudil i žádost Nordic Pertners o koupi někdejšího výrobce masných produktů Otomac. Severská skupina díky akvizici posílí své postavení ve střední Evropě.

Transakce bude zřejmě definitivně uzavřena v řádu několika dnů. Hamé totiž dnes odmítla rozhodnutí antimonopolního úřadu komentovat s tím, že se vyjádří po završení všech administrativních náležitostí fúze v průběhu příštího týdne.

Hamé se 3000 zaměstnanci patří mezi největší potravinářské podniky v Česku, vyrábí kečupy, paštiky, konzervy i zavařeniny a bagety. Loňské tržby odhaduje na necelých pět miliard korun. Kromě českých závodů má dceřiné firmy také v Rumunsku, Maďarsku, Rusku, Polsku, na Ukrajině a Slovensku. Své zboží exportuje do další třicítky zemí včetně Kuby, Libye či Japonska.

Pod Hamé patří mimo jiné značky Otma, Veselá pastýřka či Znojmia. Nordic má potravinářské podniky v Litvě, Lotyšsku a Polsku. Nordic Food zatím do Česka dováží cukrovinky, sladké pečivo a nealkoholické nápoje, s Hamé si nijak nekonkuruje. Stejné je to i v zahraničí, poznamenal mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Kristián Chalupa.

Skupina po začlenění Hamé vyprodukuje zhruba 170.000 tun potravinářských výrobků a více než 100 milionů litrů nápojů. Konsolidované tržby jsou pak odhadovány na částku přes 400 milionů eur (kolem deseti miliard korun). Tržby Hamé z toho budou tvořit skoro polovinu.

ÚOHS proti spojení firem neobdržel žádnou připomínku od konkurence. Za posledního dva a půl roku úřad nezamítl žádnou fúzi, posuzoval jich kolem 150. V několika případech stanovil podmínky, které mají zachovat rovnováhu na trhu. Týkalo se to například kabelových operátorů UPC a Karneval či Karlovarských minerálních vod a Poděbradky.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.