17. září 2009 11:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

IT byznysu se v českých podmínkách daří, ostatním oborům už méně

Práce s počítačem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s počítačem | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká republika proti loňsku zlepšila podmínky pro rozvoj informačních technologií. V celosvětovém hodnocení konkurenceschopnosti odvětví si Česko polepšilo o tři místa a skončilo 26. mezi 66 hodnocenými zeměmi.

Studii vydala analytická společnost Economist Intelligence Unit (EIU) ve spolupráci Business Software Alliance.

Nejlepší podmínky pro IT mají podle studie USA, Finsko, Švédsko a Kanada.

Více: Česko šplhá po žebříčku konkurenceschopnosti

V hodnocení globální konkurenceschopnosti se však oproti odvětví IT Česko  umístilo až na 31. místě, přestože i tam si země od loňska o dvě příčky polepšila. V žebříčku 133 zemí zvítězilo Švýcarsko, které bylo loni druhé.

Globální konkurenceschopnost hodnotí schopnost zemí zabezpečit vysokou úroveň prosperity pro své občany. Sleduje fungování veřejných institucí, analyzuje hospodářské politiky a faktory podmiňující udržitelný hospodářský růst ve střednědobém období.

V IT vede východní Evropu Estonsko
Mezi zeměmi bývalého východního bloku si nejlépe vede Estonsko a Česko.Následují Maďarsko a Slovinsko, které byly ještě loni před ČR.

EIU v tzv. indexu konkurenceschopnosti IT odvětví hodnotí například kulturu nakloněnou inovacím, technologickou infrastrukturu, právní rámec, vládní podporu nebo obchodní klima nakloněné zdravému konkurenčnímu boji. Státy, které mají většinu těchto podmínek, jsou také zeměmi s nejvýkonnějšími IT odvětvími světa.

Česku se podle studie nejlépe daří vytvářet obchodní a právní prostředí, jen průměrného hodnocení naopak dosáhlo v oblastech rozvoje IT odvětví a infrastruktury. Co zlepšovat pak má ve výzkumu a vývoji a v oblasti lidského kapitálu.

Podle mluvčího BSA Jana Hlaváče je v současném ekonomickém klimatu podpora silného technologického sektoru důležitější než kdy jindy.

"Technologický sektor může být tahounem oživení ekonomiky a pohánět dlouhodobý ekonomický růst," uvedl. Loňská analýza společnosti IDC předpokládá, že tuzemské odvětví IT v letech 2008 až 2011 vytvoří 89.000 pracovních míst a do ekonomiky díky výdajům za IT přiteče 100 miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz