3. července 2008 10:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Itálie volá po boji proti moru 21. století

SINGAPUR Cena ropy poprvé v historii překročila hranici 145 dolarů za barel. Její rekord způsobila zpráva o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech a slabému kurzu dolaru. Ropu tlačí vzhůru rovněž napětí na Blízkém východě. Proti vysokým cenám ropy se snaží vyburcovat EU Itálie.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) ve středu oznámil, že zásoby surové ropy v USA se minulý týden snížily o dva miliony barelů. Analytici přitom počítali s poklesem o pouhých 100.000 barelů. Zásoby benzinu nicméně stouply o 2,1 milionu barelů navzdory předpokládanému poklesu o 200.000 barelů.

Severomořská ropa Brent kolem 8:30 SELČ zdražila o 89 centů na 145,15 dolaru za barel. Předtím se vyšplhala až na rekordních 145,75 dolaru. Cena americké lehké ropy dnes stoupla o rovný dolar na rovněž rekordních 144,57 dolaru. Později však o část zisků přišla a prodávala se za 144,19 USD.

"Úbytek zásob surové ropy byl (pro ceny) podpůrný, protože dovoz v tomto ročním období zůstává relativně nízký," řekl analytik Tim Evans ze společnosti Citi Futures Perspective.

Ke zdražování ropy přispívá rovněž slabý dolar, který se dnes propadl na nové dvouměsíční minimum vůči euru. Důvodem byla zpráva o překvapivě prudkém poklesu počtu pracovních míst v soukromém sektoru Spojených států, jenž by mohl snížit pravděpodobnost, že americká centrální banka přikročí ke zvýšení úrokových sazeb.

Itálie: Za cenu mohou spekulanti
Proti vysokým cenám ropy se snaží bojovat Itálie. Její vláda hodlá požádat Evropskou komisi, aby v rámci unijní legislativy zasáhla proti údajným manipulacím s trhem a spekulacím, které podle Říma přispívají k prudkému růstu cen ropy. Tyto spekulace jsou "morem 21. století", prohlásil dnes italský ministr hospodářství a financí Giulio Tremonti.

Tremonti žádá, aby komise použila článek, který umožňuje použít určitá opatření politiky hospodářské soutěže s cílem odradit aktéry na trhu od spekulativních aktivit. Tremonti také chce požádat o možnost finančního znevýhodnění spekulací.

"Chceme požádat o uplatnění článku 81 smlouvy (o EU), který se týká manipulace na trhu," řekl Tremonti v parlamentu. Dodal, že chce toto opatření uplatnit i proti těm, kdo obchodují mimo Evropu.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
LINUX ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč