14. listopadu 2008 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Italská mafie supluje neochotné banky

PRAHA/ŘÍM Až dosud se zdálo, že na celosvětové finanční krizi nevydělává skoro nikdo. Italské sdružení majitelů obchodů Confesercenti však upozornilo na výjimku. Omezený přístup podnikatelů k penězům totiž otevřel „prostor na trhu" pro nového hráče - mafii.

Nebývalý růst zaznamenává především lichva. Podle studie Confesercenti zveřejněné v tomto týdnu se na mafiánské skupiny v posledním roce obrátilo již více než 180 tisíc drobných podnikatelů. Jde o ty podnikatele, kteří s žádostmi o úvěry neuspěli u bank.

Lichvářské půjčky se tak staly spolu s vybíráním výpalného vůbec nejvýnosnější aktivitou italské mafie. Lichvou si mafie přijde zhruba na 15 miliard eur ročně. „Ekonomický pokles a nejistota posilují pozice mafie a činí ji ještě nebezpečnější," potvrdil předseda asociace Confesercenti Marco Venturi.

Čtyři nejsilnější mafie v Itálii -kalábrijská 'Ndrangheta, sicilská čosa Nostra, neapolská Camorra a puglijská Sacra Corona Unita -dosahují ročního obratu okolo 130 miliard eur a jejich čistý zisk dosahuje zhruba 70 milionů eur.

Studie asociace Confesercenti uvádí, že mafie proniká v poslední době zejména do oblasti obchodu, turistického ruchu, loterií a sázkařských společností, restaurací, stavebních společností, zpracovatelů odpadů, ale také na realitní trh a do zdravotnictví.

Aktivity italské mafie podle nedávných sdělení vyšetřovatelů již také přesahují Apeninský poloostrov a zaměřují se na ruský ropný a bankovní trh.

Nelegálními ekonomickými operacemi dosahuje mafie odhadovaného obratu 92 miliard eur, což představuje 6 procent celkového hrubého domácího produktu Itálie. Největší mafiánská organizace ’Ndrang dosahuje zisku 45 miliard eur, a sama se tak podílí na italském HDP třemi procenty. Hlavním zdrojem peněz italských mafiánských organizací je lichva a „výpalné“ vybírané od nočních klubů, restaurací, řezníků, prodejců ryb, pekařů a v neposlední řadě i pohřebních společností. Asociace Confesercenti odhaduje, že výpalné neboli pizzo pravidelně platí 150 tisíc majitelů obchodů a mafie na něm ročně vybere 6 miliard eur. Majitel stánku s rybami v Neapoli prý musí denně odvádět 5 až 10 eur, zatímco stavební společnost v Palermu zaplatí za stejné období až 10 tisíc eur.

Supermarkety platí měsíčně 3 až 5 tisíc eur a majitelé drobných obchodů odvádí měsíčně 200 až 500 eur. „Z kapes majitelů obchodů a podnikatelů odchází denně do rukou mafie kolem 250 milionů eur, což představuje 10 milionů eur za hodinu a 160 tisíc eur za minutu,“ uvádí zpráva Confesercenti. Odhaluje také odměny jednotlivých členů mafie. Šéfové klanů si prý měsíčně přijdou na 10-40 tisíc eur, zatímco řadoví dealeři drog nebo výběrčí výpalného inkasují kolem tisíce eur.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.