Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Italské městečko, kde padl historický jackpot, stále hledá vítěze

Italské městečko, kde padl historický jackpot, hledá vítěze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italské městečko, kde padl historický jackpot, hledá vítěze. | foto: ČTK

BAGNONE (ITÁLIE) Italské městečko Bagnone v Toskánsku, kde byl podán vítězný tiket na rekordní jackpot 146,9 milionu eur (asi 3,74 miliardy korun) populární italské loterie SuperEnalotto, slaví, ale zároveň nepřestává pátrat. Zatím se totiž neví, kdo je oním záhadným výhercem, který v pátek večer v místním baru podal vítězný tiket, za nějž zaplatil pouhá dvě eura (asi 55 korun).

V sobotu večer, krátce poté co se rozšířila zpráva, že tiket vyhrávající 147 milionů a 807.299,08 eura byl podán v baru v centru tohoto turistického střediska v centrální části Itálie, začalo ihned kolovat jméno sedmačtyřicetiletého obyvatele: To je on, ten šťastný výherce, který shrábnul rekordní výhru, svěřovalo hned několik místních italské agentuře ANSA.

"To nejsem já," hájí se ale dotyčný muž. "Včera večer jsem v žertu ukazoval svůj tiket a říkal, že to je ten výherní. A z toho to všechno vzniklo," dodává. Majitel baru jeho slova potvrzuje. "Není to ten, jehož jméno tady koluje. Ale já nemůžu prozradit, kdo je výherce," říká Vanni Simonetti.

"Vím to, protože výherce sázel těsně přede mnou," dodal a upřesnil, že jeho tiket má číslo 431 a výhercův 430.

Sara Ortiová, která rovněž pracuje v rodinném baru, vypráví, že v sobotu v deset večer "někdo nesmírně dojatý telefonoval, aby řekl 'děkuju'". Byl to muž a bydlí v Bagnone, ale od výhry prý ještě do jejich podniku nepřišel.

Městečko, nebo možná jen větší vesnice, která má mimo sezonu 2000 obyvatel a v létě o tisíc víc, začalo v sobotu večer slavit. Lahve šumivého vína bouchaly na náměstí a ještě dnes tu panuje sváteční atmosféra, i když většina rozhovorů už se od pohádkové výhry stáčí spíš k osobě záhadného výherce.

Ráno bylo na náměstí mnohem víc lidí než obvykle; krom místních obyvatel a návštěvníků si tu začali dávat dostaveníčko i novináři. "Panuje tu teď velká spokojenost. Je to skvělá chvíle pro vesnici, je tu spousta zvědavců, kteří chtějí vidět Bagnone i náš bar," dodává Sara Ortiová.

"Panuje tu mimořádná nálada. Odevšad nám telefonují. Ve dvě v noci mi volala kamarádka z Kanady, aby se mě zeptala, kdo to tedy vyhrál," vypráví Vanni Simonetti.

Rekordní suma obyvatele městečka, kde je průměrný příjem o něco nižší než celonárodní průměr, přiměla snít. "Všeobecně se tu doufá, že nám šťastný výherce pomůže a udělá pár věcí, aby do vesnice zase vrátil život.

Potřebujeme tady práci," říká asi čtyřicetiletý muž, který si nepřál být jmenován.

Také středolevicový starosta Gianfranco Lazzeroni doufá, že vesnice s ročním rozpočtem 2,3 milionu eur bude mít z ulovení historického jackpotu užitek. "Takové štěstí jsme vůbec nečekali," přiznává a sní o víceúčelovém středisku, které by v Bagnone rád nechal postavit.

Hazardní hra se dostala dokonce i do nedělní mše, když kněz Marco Giuntini vyzval věřící, aby se "modlili za výherce". "Doufám, že se mu povede zvládnout tohle bohatství co nejlépe a k dobrému, že mu bude k užitku a že také jiným prokáže velkomyslnost," prohlásil kněz.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....