10. března 2009 23:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Izraelský Southpark vytáčí muslimy

Přísný otec Jásir ukazuje svým synům jak být správným teroristou - zapaluje synagogu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přísný otec Jásir ukazuje svým synům jak být správným teroristou - zapaluje synagogu. | foto: www.ahmedandsalim.com

TEL AVIV/PRAHA Ahmed a Salim jakoby z oka vypadli postavičkám z oblíbeného seriálu Southpark. Jenže místo vulgárních dětí z amerického zapadákova se tentokrát jedná o neméně vulgární muslimské teenagery, kteří pokazí každou příležitost stát se správnými teroristy. Popularita jejich krátkých příběhům z dílny izraelských autorů raketově roste, stejně jako počet stížností z řad muslimů.

Spojené arabské emiráty už přístup ke kontroverzním skečům dokonce minulý týden zablokovaly.

Ahmed se Salimem nejraději sledují západní seriály a hrají videohry. Jejich otec by byl však mnohem radši, kdyby se věnovali terorismu jak se na správné muslimy patří. V prvním díle jsou vyslání k odpálení bomby v izraelském autobuse, kvůli krátké zastávce u stánku se zmrzlinou se jim však podaří odpálit autobus palestinský.

 
Není divu, že první zákaz na sebe nenechal dlouho čekat. „Nařídili jsme internetovým providerům Spojených arabských emirátů blokovat tyto filmy,“ řekl mluvčí Telekomunikačního regulačního úřadu emirátů serveru AlArabiya.net. Teď už místní uživatelé internetu vídí místo smolařských teroristů jen nápis „přístup nepovolen.“

„Nenávidíme lidi“
Hrdinové seriálu mluví jakousi hatmatilkou, silně kořeněnou anglickými vulgarismy, která je titulky překládána do hebrejštiny a angličtiny. Autory prvních čtyř epizod jsou izraelští animátoři Tom Trager a Or Paz, kteří na svém webu www.ahmedandsalim.com vytvořili dokonce obchod s propagačními předměty k seriálu.


Na webu slibují, že každý týden napíšou, zrežírují namluví a zanimují další díl, který dají volně k dispozici každému, kdo se chce na úkor teroristů pobavit. „Oproti tomu, co si možná myslíte, my proti Arabům nic nemáme. Jednoduše nenávidíme lidi jako celek,“ charakterizují se autoři na svých stránkách. Pro případné dotazy či hrozby zabitím na sebe nabízejí emailový kontakt.


„Jestli to neuděláte, zastřelím vaši matku,“
nutí otec Jásir zuřivým hlasem své syny do akce. Přitom rozčíleně vystřelí a zahalená žena vedle něho se skácí k zemi. „Ale vždy jsi ji teď zabil,“ odpoví drze Ahmed. - Asi tak vypadá jedna ze scén, které jsou doprovázeny nahraným smíchem, jenž ale není vždy namístě.

„Tohle chuť na usmíření mezi Araby a Izraelci opravdu nepřinese,“ komentoval seriál pro francouzskou televizi France24 třiadvacetiletý Palestinec Sameh Akram Habeeb. „Může to plodit jen další nenávist,“ dodal.

Myšák mučedníkem
Izraelsko-palestinský konflikt se však na poli „umění“ nerozhořel poprvé. V roce 2007 uvedla palestinská televize Al-Aksa TV, vlastněná hnutím Hamas, rozvernou televizní show pro děti „Pionýři zítřka“. V ní dvojník Mickey Mouse zvaný Farfúr a jeho dvanáctiletá kolegyně Sará vysvětlovali dětem, že „Pokládají základy světovládě pod islámským vedením“.

Inscenovaný divák je poté telefonicky do studia ujistil o tom, že „zničíme Židy, já sám se chci stát mučedníkem!“ Po vlně nevole ze strany západních médií byl myšák Farfúr z vysílání odstraněn, když ho ve scénce zabil izraelský agent, kterému nechtěl prodat své pozemky. Po čase ho nahradila nemocná včelka Nahúl, které se však zase stalo osudným to, že jí Izraelci nedovolili odjet včas do nemocnice.

Izraelci, ale i mnozí Palestinci dětskou show odsoudili jako „čiré zlo“.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.