17. prosince 2008 14:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Jadernou elektrárnu postaví na Slovensku ČEZ

Logo ČEZ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ČEZ | foto: Reprofoto

BRATISLAVA Elektrárenský koncern ČEZ bude strategickým partnerem slovenské vlády při stavbě nové jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Po jednání slovenské vlády to dnes řekl ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. ČEZ se na Slovensku dříve bez úspěchu ucházel o koupi většinového podílu ve Slovenských elektrárnách.

Jahnátek dodal, že vláda vybrala partnera z deseti potenciálních kandidátů. "ČEZ nám vyšel jako nejvhodnější firma pro tuto realizaci," řekl Jahnátek. Stát si chce v novém projektu nechat většinový podíl.

Podle předběžných odhadů by měla stavba elektrárny stát čtyři až šest miliard eur (105 až 157 miliard Kč). Konečná cena vyplyne ze studie projektu, která by podle Jahnátka měla vzniknout do poloviny roku 2010.

Začátek výstavby a konec přípravných prací se plánuje na rok 2014.

Vedle Jaslovských Bohunic se na Slovensku vyrábí elektřina jaderným štěpením také v Mochovcích. Pět aktivních reaktorů s instalovaným výkonem 2260 megawattů produkuje přes polovinu slovenské výroby. Loni se na Slovensku vyrobilo celkem 27.907 GWh elektřiny, z toho 55 procent dodaly jaderné elektrárny.

Slovensko muselo po dohodě s EU vyřadit z provozu starší první blok elektrárny V1 a na konci tohoto roku odstaví i její druhý blok. Závislost země na dovozu elektřiny se tak prohloubí.

Podle údajů slovenského ministerstva hospodářství se loni na Slovensku spotřebovalo 29.632 GWh elektřiny. Zhruba pět procent z toho se dovezlo ze zahraničí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!